HT Solar işçileri: Yeni bir mücadele dönemi başlıyor! Sınıf sendikacılığı ile sermayeyi yeneceğiz!

HT Solar işçileri: Yeni bir mücadele dönemi başlıyor! Sınıf sendikacılığı ile sermayeyi yeneceğiz!

Gebze şubesi 14. Olağan kongresine HT solar işçileri olarak katıldık. Yeni örgütlenmiş ve sürekli mücadele içinde olan bir fabrika olarak katıldığımız ilk genel kuruldu. Şube yönetimine iki liste adaydı. Bir tanesi 16 yıldır şubede görev yapan ve artık mücadele ruhunu kaybetmiş, sınıf sendikacılığı anlayışından uzaklaşmış Necmettin Aydın listesiydi. Diğer liste ise HT Solar işçilerinin de sonuna kadar desteklediği ve sınıf sendikacılığı anlayışını savunan ve bu uğurda mücadelenin en önünde olan, işçi sınıfının çıkarları doğrultusundaki ilkelerde görüşüp, anlaştığımız Selçuk Çifci listesiydi.

Kongrede konuşmacılar sırayla demokratik haklarını kullanarak konuşmalarını yaptılar. Necmettin Aydın listesi ve yöneticileri konuşmalarını sendikal sorunlara dokunmayan, çözüm önermeyen, afaki sözlerle gerçekleştirdiler. Bu konuşmalar salonda da herhangi bir heyecan yaratmadı. Çünkü herkes var olan sendikal pratiği gayet iyi bilmekteydi.

Selçuk Çifci ve onu destekleyen delege ve temsilciler ise yıllardır var olan şube yönetiminin eksikliklerini ve mücadeleci ruhu kaybettiklerini ve bu yüzden daha ilkeli bir sendika yönetimi istediklerini söylediler. Biz, Birleşik Metal-İş sendikamızın, eğitimlerin fabrikalarda verilmesini, örgütlenme seferberliği başlatılmasını savunduk. Listemizdeki arkadaşlar, mücadele içinde en önde var olma sözünü vererek yönetime aday oldular.

Kongre salonu muhteşem bir atmosfer içinde coştu çünkü hem üyeler hem delegeler nasıl bir yönetim istediklerini çok iyi biliyorlardı ve karar verecek onlardı. Konuşmalar sona yaklaşırken, eleştirilere tatmin edici yanıtlar veremeyen Necmettin Aydın alenen kendi bünyesinde temsilcilik yapan arkadaşlara yönelik tehditvari konuşarak konuşmasını sonuçlandırdı. Yapılan seçim sonrası işçinin istediği Şube başkanı Selçuk Çifci seçildi. Hak yerini buldu işçi sınıfı ve sınıf sendikacılığı kazandı.

Umarız bundan sonra işçiyi destekleyen, işçiden güç alan ve işçilerin birliği ile sermayeyi yenecek olan bir şube yönetimi ile yeni bir mücadele dönemi başlatırız. Yaşasın onurlu mücadelemiz!

Tuzla Serbest Bölge’den HT Solar işçileri

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2019 tarihli 122. sayısında yayınlanmıştır.