Bel Karper işçisi ekmek ve hürriyet kavgasını büyütüyor! Önce direniş, şimdi de grev!

Bel Karper işçisi ekmek ve hürriyet kavgasını büyütüyor! Önce direniş, şimdi de grev!

Tekirdağ Çorlu’da Türkgücü Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Bel Karper fabrikasında çalışan işçiler yoğun çalışma ve düşük ücretlere karşı Tek Gıda-İş sendikasında örgütlendiler. Buna karşılık fabrika yönetimi süreci uzatmak ve içerideki sendikalaşmayı kırmak amacıyla yetkiye itiraz etti. Yetkinin alınmasından altı yıl sonra bu yıl sonuçlanan yetki davası işçilerin lehine olmasına rağmen fabrika yönetimi sözleşme masasına oturmamanın yanı sıra 12 öncü işçiyi ücretsiz izne, baş temsilciyi de işten çıkardı. Yılmayan işçiler kapı önünde direnişe başlayarak sağlam bir kararlılıkla ücretsiz izne çıkarılan 12 arkadaşlarını işe döndürmeyi başardılar. Fakat hâlâ sözleşme masasına oturmakta direnen ve baş temsilciyi işe almayan Bel Karper yönetimine cevap olarak 6 Mayıs’ta grev kararı alındı, ülke genelindeki 17 günlük tam kapanma üzerine valilik tarafından ertelenen grev bugün itibari ile başlatıldı.

Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, “İşçiler hakkını aramadığı sürece kimse hakkını vermiyor ve yine biz biliyoruz ki güzel olan hiçbir şey kolay elde edilmiyor. Bizler bu işyerinde senelerdir çalışıyor fakat evimizi geçindiremiyoruz. Çocuğumuza gelecek sunamıyoruz dedikçe bizlere kapıyı gösterenlere bugün biz yoksak hadi makineleri çalıştırın diyoruz. Biz biliyoruz ki bizler fabrikalarda emeğimizle var olmadıkça onlar da olmayacaklar, bizler olmazsak fabrikalar olmaz ve bizler emeğimizin hakkını almak için birlik olmak zorundayız. Bel Karper işçisi bugüne kadar fabrika yönetimi bize ne verir diye bekledi ama bugün hakkımızı alacağız diyor. Alınterimizin karşılığını istiyoruz. Bugüne kadar hep korkuttular bizi ama bugünden sonra onlar korksunlar.’’ sözleri ile grev konuşmasını yaptı ve işçilerle birlikte grev pankartı asıldı. Sonrasında halaylarla devam eden grevde işçiler işçiden emekçiden yana olan tüm dostlarının desteğini beklediklerini belirttiler.

Bel Karper işçisi tüm baskı ve hukuksuzluklara karşı fabrika yönetimini sözleşme masasına oturtmaya ve hakkını almaya kararlı. Bizler de Devrimci İşçi Partisi olarak ilk günden beri işçilerin yanındayız. Bel Karper’e sendika girecek. Zafer direnen işçilerin olacak.