Avcılar Belediyesi taşeron işçileri direnerek kazandılar, mücadeleye devam!

CHP’li Avcılar Belediyesi’nde taşeron Tomurcuk şirketine bağlı olarak çalışan temizlik işçileri, en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığı kötü çalışma koşullarına, yoğun ve keyfi işten çıkartmalara, maaşlarının sürekli geç yatmasına karşı Belediye-İş Sendikası’nda örgütlenmişti. Sendikanın yetki başvurusu yapmasından sonra üç işçinin çeşitli bahanelerle işten çıkartılmasının üzerine temizlik işçileri 20 Mayıs gününden başlayarak üç gün iş bırakma eylemi yaptı.

20 Mayıs günü öğlen saatlerinde 200’ün üzerinde işçi iş bıraktı. Diğer vardiyaların da katılımıyla toplam 400’ün üzerinde taşeron temizlik işçisi, sabaha kadar Fen İşleri Müdürlüğü’nün garajında bekledi. Sendikaya üyelikler devam ederken taşeron patronu ve belediye el ele vererek sendikayı yetkisiz hâle getirmek ve direnişi kırmak için işçi alımına devam etti. Taşeron şirketin amirleri ve müdürleri, bu konuda herhangi bir eğitimleri olmamasına rağmen birikmiş çöpleri toplamak için çöp kamyonlarıyla çalışmaya çıktı. Eylem devam ederken şantiye girişindeki güvenlik görevlileri basının ve desteğe gelenlerin içeri girmesini engelledi, fakat işçilerin tepkisi sonucunda basını içeri almak zorunda kaldılar. Kaymakamın, belediye yetkililerinin ve taşeron patronunun katıldığı toplantıdan sonuç çıkmayınca akşamüstü şantiyeden belediye önüne kadar halkın alkışları ve desteğiyle yürüyüş yapıldı. Belediye önündeki açıklamanın ve halayların ardından bir sonraki gün şantiyede buluşmak üzere işçiler dağıldı.

22 Mayıs sabahı işçiler şantiyeye geldiklerinde özel güvenlik barikatı, şantiyede konuşlanmış TOMA’lar ve çevik kuvvet ekipleriyle karşılaştı. İşçilerin barikat önündeki bekleyişi Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin gelişine kadar sürdü. Emekçi dostu olduğunu iddia ederek konuşmasına başlayan belediye başkanı eylem yapan işçi sayısını az ve eylemi yasadışı göstermeye çalışarak tehditler savurdu. İşçilerden tepki görünce de eylemin kendisine karşı kurulmuş bir komplo olduğunu, sendikanın işçiyi kandırıp eyleme çıkardığını iddia etti. Buradan belediye önüne yürüyen işçiler basın açıklaması ile bu iddiaları yalanladılar ve mücadelelerine devam edecekleri iradesini ortaya koydular.

Üç gün boyunca, Avcılar halkı, toplanmayan çöplerden değil işçilere yapılanlardan duydukları rahatsızlığı ifade eden şikâyetlerini Avcılar Belediyesi’ne iletti. Amirlerin ve müdürlerin çöp toplamak için girmeye çalıştığı mahallelere halk çöp kamyonlarını sokmadı. İşçilerin kararlılığı ve halkın desteği sonucunda 23 Mayıs günü, atılan altı işçinin işe iadesi ve maaşlarının yatırılmasıyla eylemdeki işçiler iş başı yaptılar. Avcılar Belediyesi işçileri üretimden gelen güçlerini kullanarak sendika haklarını kazanmış oldular. Taşeronu kaldıracağı iddiasındaki CHP’nin, belediyelerindeki taşeron işçilere karşı bu tutumu, işçiler açısından CHP'nin de en az AKP kadar işçi düşmanı olduğunu gösteriyor. Avcılar Belediyesi işçileri, dayanışma içinde mücadeleyi kazanmayı başardılar ve sendikalı olmanın önemini bir kere daha göstermiş oldular. Şimdi sırada Avcılar Belediyesi'nde daha önce işten atılan ve belediye önündeki çadırla direnişi sürdüren işçilerin işe sendikalı olarak geri dönmesini sağlamak var.


Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Haziran 2016 tarihli 80. sayısında yayınlanmıştır.