Yunanistan’dan katliama karşı dayanışma mesajı

Devrimci İşçi Partisi’nin Yunanistan’daki kardeş partisi EEK’in Genel Sekreteri Savas Mihail-Matsas’tan bir dayanışma mesajı geldi. Aşağıda bu mesajın Türkçesini yayınlıyoruz.

 

Değerli Devrimci İşçi Partili Yoldaşlar,

Değerli Sungur Yoldaş,

Tüm EEK (Devrimci İşçi Partisi, DEYK Yunanistan Seksiyonu) üyeleri adına ve tüm Yunan işçi sınıfı adına, Devrimci İşçi Partisindeki erkek ve kız kardeşlerimize, sizler aracılığıyla da tüm Türk ve Kürt işçi sınıfına ve halklarına en derin keder, acı, öfke ve dayanışma duygularımızı iletiyor, Ankara’daki korkunç katliamın kurbanları için baş sağlığı diliyoruz.

Katliamın gerçekleştiği akşam, Yunan solcuları olarak, Atina’daki Türk ve Kürt topluluklarıyla birlikte, katliamı lanetlemek için toplandık. Dün, yani 12 Ekim’de, binlerce işçinin ve gencin, Yunan sendikalarının, solcu işçilerin, geniş toplumsal hareketlerin ve halk örgütlerinin gerçekleştirdiği güçlü bir eylemle Atina’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne yürüdük. Eylem sırasında katliamın gerçek sorumlusu olan Erdoğan’ın gerici rejimini ve Erdoğan’ın beslemesi olan DAİŞ’i teşhir ettik.

Kitlesel bir EEK korteji, eyleme kendi pankartımızla ve iki kardeş partinin, DİP’in ve EEK’in bayraklarıyla katıldı. Yayınladığınız bildiriyi tercüme ettik ve kitleye dağıttık. Syriza’nın lideri, “solcu“ Yunan Başbakanı Çipras ve sağcı Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un, hem Erdoğan’ın kendisine hem de Davutoğlu’na gönderdiği haince ve ikiyüzlü mesajları da teşhir ettik. Gerçek dayanışmayı ancak, dünya krizinin girdabında, Türk ve Kürt halkları ile aynı düşmanların karşısında bulunan, yoksullaşan Yunan halkı gösterebilir. Bu düşmanlar emperyalizm, küresel sermaye ile uşakları, yerli kapitalist sınıflar ve zora dayanan devlet aygıtı ile mezhepçi katilleri sayesinde ayakta kalabilen hükümetlerdir.

Gerçek dayanışma, her türlü sömürüden ve baskıdan kurtulmak için proletarya enternasyonalizmidir.

Zafere kadar dayanışma!

Yoldaşça

Savas-Mihail Matsas, EEK Genel Sekreteri