Türkiye ve Yunanistan emekçilerinden mültecilerle dayanışma eylemleri

Suriye’deki savaştan kaçan göçmenler için Ege Denizi’nin bir ölüm denizi haline gelmemesi ve bu insanların güvenli ve serbest  bir şekilde kara ve deniz sınırlarından geçebilmesi için Ege’nin iki yakasında da eylemler gerçekleştirildi. Geçtiğimiz 23 Ocak Cumartesi günü Yunanistan’ın Dedeağaç bölgesinde aralarında kardeş partimiz EEK’in (Devrimci İşçi Partisi) de bulunduğu çeşitli siyasi parti, sendikalar ve kitle örgütlerinin örgütlediği “Mülteciler ve Göçmenler için Koordinasyon”u, Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir bölgede sınırların kaldırılması için bir eylem düzenledi. Aynı gün Barış Bloku’ndan temsilcilerin de konuşma yaptığı bir konferans düzenlendi.

24 Ocak Pazar günü ise Türkiye tarafında sınıra yakın bir bölge olan Edirne’nin Keşan ilçesinde, Devrimci İşçi Partisi (DİP) ile birlikte EMEP, ÖDP, KESK, DİSK ve Barış Bloku’nın organize ettiği bir basın toplantısı gerçekleşti. Barış Bloku adına açıklamayı okuyan Armağan Tulunay, sınıf bilinçli işçi hareketinin, gençlik ve halk hareketiyle koordinasyon halinde emperyalist savaşlara karşı mültecilerle ve göçmenlerle dayanışmanın acil bir sorun olduğundan bahsetti. Tulunay, mültecilerin korunmasını öngören uluslararası anlaşmalara uyulmadığını, Yunanistan’ın sınır bölgelerinden biri olan Evros’un dikenli tellerle çevrildiğini ve bunların kaldırılması gerektiğini, savaştan kaçan mültecilerin kara ve deniz sınırlarından emniyetli, güvenli ve serbest bir şekilde girişlerinin yapılabilmesi gerektiğini söyledi. Göç eden mültecilerin haklarının verilmesi gerektiğini, sınırdışı uygulamalarına ise son verilmesi gerektiğini ifade eden Tulunay, FRONTEX ve Yunan sahil güvenlik güçlerinin mültecilere yönelik kanlı operasyonlarının önlenmesi gerektiğini ifade etti.

Mültecilerin barınma, sağlık ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için uygun kamu binalarının tahsis edilmesini, mali yardım ve personel istihdamının gözaltı ve baskı merkezleri için değil bu yapılar ve sosyal destek hizmetleri için olması gerektiğini ifade eden Armağan Tulunay, son olarak emperyalist savaşlara, askeri operasyonlara, ABD-NATO-AB güçleri tarafından gerçekleştirilen bombardımanlara ve ülkelerimizin bu operasyonlara katılımına; AB, Yunanistan ve Türkiye hükümetlerinin acımasız, göç karşıtı politikalarına karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Basın toplantısına Yunanistan’dan bir heyetin de katılması planlanıyordu. Ancak Türkiye tarafındaki sınır güvenlik güçlerinin aldıkları emir doğrultusunda Yunanistan vatandaşlarının ülkeye kamu güvenliği gerekçesiyle giremeyeceğinin iletilmesinin ardından uzun bir bekleyişten sonra Türkiye tarafına sadece önceki gün Yunanistan’a giden heyet geçebildi. Yunanistana giden heyetin Keşan’a gelişinin ardından yapılan açıklamanın ardından etkinlik sona erdi.