Şişli Belediyesi işçileri iş bıraktı

Şişli Belediyesi’nin tüm belediyecilik hizmetlerini yürüten, belediyeye ait bir kamu şirketi olan Kent Yol A.Ş.’ye bağlı binden fazla işçi greve çıktı.

Şişli Belediyesi, yeni ihale dönemi öncesi ihale şartnamesini kendi şirketi olan Kent Yol A.Ş.’nin ihaleye giremeyeceği şekilde hazırlayarak işçilerin kamu şirketi yerine özel şirket bünyesinde çalışmasının önünü açtı. DİSK Genel-İş sendikasında örgütlü Kent Yol işçileri bunun sendikal örgütlülüklerine, dolayısıyla da kazanılmış haklarına ve iş güvencelerine karşı bir saldırı anlamına geldiğini belirterek mücadele bayrağını çektiler. Toplu sözleşme dönemine aylar kala yapılan bu usulsüz ihaleyi tanımadıklarını ve kazanılmış haklarının gaspına izin vermeyeceklerini ilan ettiler. Yeni özelleştirme yöntemlerine uygun şekilde belediye hizmetlerinin de adım adım özelleştirilmesine karşı olan işçiler, gerek CHP’nin önderliğini yaptığı adalet yürüyüşü ve adalet mitinginde gerekse DİSK’in 15-16 Haziran anmaları ve kıdem tazminatı eylemlerinde seslerini yükselttiler. Belediyenin “hak kaybı olmayacak, maaşlar düşmeyecek” türünden farazi söylemlerine kanmadılar ve ihale günü olan 25 Temmuz’dan bir gün önce iş bıraktılar.

İki gündür İstanbul’un en kalabalık caddelerini, sokaklarını kaplayan çöplerin sebebi burdur. İşçiler belediye önünde kurdukları çadırla, grevle geleceklerine sahip çıkıyor. Bunu yaparken bir yandan da sendika bürokrasisiyle mücadele ediyor. İşçiler, çok daha erken aşamada grevi başlatarak ihale gününe kadar sürdürmek istediklerini ancak sendika yönetiminin buna direnç göstererek grevi son iki güne sıkıştırdığını ifade ediyorlar. Sendikanın belediye ile çoktan anlaştığını, işçilerin yarısının örgütlü kalmasına razı olduğunu, bu iki günlük grevin de işçilerin zoruyla yapıldığını belirtiyorlar.

İşçiler sendikanın bu tutumunu kabul etmemekte, sendika bürokrasisine rağmen grev yapmakta, yürüyüşler düzenlemekte ve seslerini tüm platformlarda duyurmakta kararlılar. “Hak, hukuk, adalet işçilerle gelecek” sloganını yükselterek Ankara’ya, CHP genel merkezine 25 kişilik bir grupla yürüyüş kararı aldılar. İşçilerin belediye önündeki eylemleri ise devam edecek.

İşçiler bu ülkede adaletin nasıl sağlanacağını, hakkın ve hukukun nasıl tesis edileceğini bizlere gösteriyor ve kendi yürüyüşlerini başlatıyor. Bu kez İstanbul’dan Ankara’ya.