Silvan’daki devlet terörüne lanet, halkın direnişine destek için İstanbul ayakta!

Silvan’da (Farqîn) on günü aşkın süredir gerçekleşen sokağa çıkma yasağı ve devletin tüm gücüyle halka yönelik katliama girişmesine karşı İstanbul 14 Kasım günü birkaç meydanda birden Silvan halkının direnişine destek için eylemdeydi.

Şirinevler, Kadıköy ile birlikte Taksim’de de kitleler Silvan için toplandı. Polisin yoğun baskısı, eylem alanını çepeçevre kuşatmasına karşı kitle kendi güvenliğini kendisi alarak eylemi gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasında Silvan’daki terörün Siyonist İsrail devletinin Filistin halkına yönelik uyguladığı teröre benzediği, halkın direnişinin de Filistin halkının direnişine benzediği vurgulandı. “Daha dün Esad’ı kendi ülkesini bombalayan bir hükümet meşru değildir diyerek lanetleyenler, bugün Silvan’da karadan ve havadan halkın üzerine bombalarla ölüm ve zulüm yağdırıyor” sözleriyle iktidarın ikiyüzlülüğü gözler önüne serildi. “Biz bu zulmü Zilan’dan, Dersim’den, Fatsa’dan tanıyoruz” ifadesiyle devletin katliamcı geleneğini sürdürdüğü vurgulandı.

Ayrıca Fransa halkına IŞİD terörüne ve katliama karşı destek vurgusu yapıldı.

Eylem süresince sık sık “Katil devlet hesap verecek!”, “Diren Silvan İstanbul seninle!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Bijî bratiya gelan!” sloganları atıldı.

Basın açıklaması “Yaşasın Silvan direnişi! Kahrolsun IŞİD! Yaşasın emek, özgürlük, barış ve demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesi!” ile sona erdi.

Kitlenin güvenliği, insan zinciriyle son ana kadar sağlandı.