İTÜ’de Emine Erdoğan protestosu

19 Ekim Pazartesi günü, İTÜ Gümüşsuyu Kampüsü'nde Emine Erdoğan’ın da katıldığı bir açılış gerçekleşti. Sabah saatlerinden itibaren fakülte etrafında çok sayıda güvenlik görevlisi, çevik kuvvet ve sivil polis hazır bulundu.  Koruma ordusuyla İTÜ'ye gelen Erdoğan, öğrencilerin protestolarına engel olamadı.

Sabah saatlerinde fakülteye toplu giriş yapan öğrenciler önce ana kapının üzerinden “Katillere, işbirlikçilere, saraylılara geçit yok” pankartını sallandırdılar. Polislerin ve özel güvenliğin okula girmesiyle öğrenciler kantinde toplanarak pankartlarını kantine astılar. Öğrenciler bir süre kantinde beklediler, Ankara katliamını sorumlularını yüksek sesle haykırdılar. "Hırsız, katil Erdoğan", “ Katil polis, üniversiteden defol” sloganlarını attılar.

Kantindeki eylemin ardından yemekhaneye geçen öğrenciler, Rektör Karaca ve misafirlerinin kokteyl yaptığı alanın hemen yanında protesto gerçekleştirdiler. Açılan pankart ve atılan sloganlardan sonra Rektör Karaca ve ekibi alanı terk etti. Öğrenciler eylemlerine yemekhanede yaptıkları 10 Ekim anmasıyla devam ettiler.

Emine Erdoğan'ın İTÜ Gümüşssuyu Kampüsü'ne gelmesi sebebiyle, fakülteye bakan yurtlar boşaltıldı. İlaçlama sebebiyle boşaltıldığı söylenen yurtta kalan öğrenciler bu tutuma tepki gösterdiler.