DİP’li Öğrencilerden ODTÜ’de anti-emperyalist eylem

Devrimci İşçi Partili Öğrenciler 6 Ocak Cumartesi günü, Vietnam Kasabı Komer’in arabasının ODTÜ’lü öğrenciler tarafından yakılışının yıl dönümünde eylem yaptılar.

12:30’da ODTÜ’de C heykelinden başlayan yürüyüş Komer’in arabasının 49 yıl önce yakıldığı Rektörlük önüne kadar “NATO’dan çıkılsın, İncirlik kapatılsın!”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, Komer’i unutmayın!”, “Yaşasın sosyalist dünya devrimi!” sloganlarıyla devam etti.

Yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan yoldaşımız, CIA için çalışarak Vietnam’da onbinlerce insanın ölümünden sorumlu olan ve bu sebeple “Vietnam Kasabı” lakabını alan Robert Komer’in Türkiye’de 68 gençliği tarafından kitlesel eylemlerle karşılanışını, ODTÜ’ye geldiğinde ise ODTÜ’nün devrimci gençleri tarafından arabasının ateşe verilişini hatırlattı. Komer’in arabasından yükselen ateşin hâlâ yanmaya devam ettiğini söyleyen yoldaşımız, Türkiye’nin NATO gibi bir emperyalist suç şebekesinin üyesi olmasının kabul edilemeyeceğini, emperyalist üsler kapanana, NATO memleketten def edilene kadar yakılan ateşin yanmaya devam edeceğini vurguladı.

Ardından Filistin’i işgal ederek emperyalizmin ileri karakolu rolünü üstlenen Siyonist İsrail’in bütün coğrafyaya gericilik yaydığını belirtti. Türkiye’de iktidar ile İsrail’in dostluğuna, askeri ve ticari işbirliğine dikkat çekerek gençliğin Filistin halkının yanında olduğunu, Filistin’de dövüşen 68 Gençliğinin mücadelesinin örnek alındığı vurguladı. Siyonist terör şebekesinin yıkıntıları üzerine yükselecek özgür Filistin ve sosyalist bir Ortadoğu için mücadele çağrısı yaptı.

Memleketin üstüne çöken istibdad rejiminin hangi kılığa bürünürse bürünsün gerçekte emperyalizme karşı mücadele etmediğini, aksine emperyalizme dayanak oluşturduğunu belirtti. İstibdadın Türkiyesi’nde kurtuluşa giden tek yolun emperyalizme karşı tavizsiz bir mücadele ile hürriyet kavgasının birleştirilmesinden geçtiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e, Gül’den Gülencilere kadar Amerikan muhalefetinin istibdadın alternatifi olamayacağını söyledi.

Eylemde ABD ve AB ile ilişkileri güçlendirmek, Siyonizmle yakınlaşmak adına emekçi halkın boynunu bükenlere karşı Devrimci İşçi Partisi saflarında emperyalizme ve Siyonizme karşı birleşme ve ODTÜ’de yakılan ateşi yangına dönüştürme ve örgütlenme çağrısı yapıldı. Basın açıklamasının ardından “Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet!”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi!” ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları atıldı.

Basın açıklamasının ardından, ABD ve İsrail bayrakları coşkulu sloganlar eşliğinde ateşe verildikten sonra eylem sona erdi.