CSUN işçilerinden İşkur önünde eylem

İstanbul Tuzla serbest bölgede faaliyet gösteren CSUN fabrikasında çalışan işçiler 3 aydır maaşları ödenmediği için örgütlü oldukları Birleşik Metal-İş sendikası ile beraber İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde 17 Temmuz Salı günü eylem gerçekleştirdi.

Çin sermayeli CSUN fabrikasında çalışan işçiler, maaşlarının ödenmemesi nedeniyle 1 ay önce üretimi durdurmuşlar ve fabrikada direnişe geçmişlerdi. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş sendikası CSUN patronu, Çin konsolosluğu ve Türkiye’de ki muhatap bakanlıklarla yürüttüğü görüşmelerden sonuç alamamıştı.

CSUN işçileri de seslerini duyurabilmek için İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde toplanarak “Ya hep beraber ya hiçbirimiz” “Ölmek var dönmek yok” “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları ile yetkilileri protesto ettiler. “Hakkımızı almak için Çin’e gitmek gerekiyorsa oraya da gideriz” diyen işçiler haklarını ne CSUN patronuna ne de Çin hükümetine bırakmayacaklarını söylediler.

Birleşik Metal-İş sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu yaptığı konuşmasında “Bu süreçte CSUN işçilerinin yanında olduklarını, Çin hükümetinden herhangi bir şey beklemediklerini, Türkiye Cumhuriyeti hükümet yetkililerinin derhal çözüme yönelik müdahalede bulunmaları gerektiğini, aksi halde CSUN işçileri haklarını alana kadar eylemlerin artarak devam edeceğini” belirtti.