BDS Türkiye: Balfour’u yırtıp atacağız! İşgale son vereceğiz!

Filistin’de Siyonist işgalin ve Filistin halkının topraklarından koparılmasının önünü açan, İngiliz emperyalizminin Siyonistlere gayri meşru, işgalci devletin kuruluşu için yaktığı yeşil ışık olarak görülen Balfour Deklarasyonu imzalanalı tam 100 yıl geçti. Bu lanetli deklarasyonun yayınlandığı gün olan 2 Kasım’da, BDS Türkiye’nin çağrısıyla Filistinliler ve Filistin dostları İstanbul'da Taksim Galatasaray Meydanı’nda toplandı. “Balfour’u yırtıp atacağız! İşgale son vereceğiz!” pankartının açıldığı eylem boyunca, Arapça ve Türkçe sloganlarla Siyonistlere emperyalistlerin verdiği destek ve Filistin’in işgali protesto edildi. Kalabalık hep birlikte “Kahrolsun İngiliz emperyalizmi!”, “Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti!”, “Tarihsel Filistin, Filistin halkınındır!”, “Elçi defolsun, ilişkiler kesilsin!” ve “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!” diye haykırdı.

BDS Türkiye adına, Türkçe ve Arapça olarak okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Başta Trump yönetimi olmak üzere emperyalist iktidar merkezlerinin de desteğiyle Siyonizm’in Filistin üzerindeki türlü türlü tahakküm planlarının tüm hızıyla ilerlediği bu dönemde, “Balfour’u yırtıp atacağız” demek, tarihsel Filistin’de tek ve demokratik bir Filistin devletinin kurulmasını isteyenlerin boynunun borcudur.”

Eylem Filistin’e özgürlük için, İsrail’le ekonomik, askeri, politik ilişkilere, İsrail resmi akademisine ve resmi kültürüne boykot çağrısı ile sona erdi.