Avcılar’da direniş 39. gününde

Avcılar Belediyesi’nde çalışan taşeron temizlik işçileri Belediye-İş sendikasında örgütlendikten sonra işten atılmıştı. 32 işçi işten atıldıktan sonra belediye önüne çadır kurarak direnişe geçmişlerdi. Geçtiğimiz 39 günde sendika üyesi olan ve çadıra işçilere desteğe giden birçok işçi de işten atıldı.

İşçilerle bugün gerçekleştirdiğimiz sohbette çalışırken baskılara maruz kaldıklarını, daha önceden iş saatinde bir bardak çay içtiği için bile işten atılmış olan işçilerin olduğunu, yağmurun altında ortada çöp yokken bile çalışmaya mecbur bırakıldıklarını söylediler.

İşten atılan işçilerin hepsinin ortak özellikleri taşeron işçi olmaları ve sendikaya üye olmaları! İşçiler sendikalı oldukları için işten atıldıklarını ve işçileri denetlemekle görevli olan “onbaşının” işçileri toplayıp sendikadan istifa etmeye zorladığını ifade ettiler. İşten atma gerekçeleri çoğunlukla İş Kanunu’nun 25-II’nin h bendi oldu. Maddenin bu bendine göre “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi”. Tam isabet bir gerekçe olmuş. İşçiler de tam olarak bunu söylüyor: “Tüm baskılara rağmen sendikamızdan istifa etmedik, aksine örgütlendik diye işimizden olduk”. Kimi işçiler ise performans düşüklüğü sebebiyle işten atılmış. Görüştüğümüz işçilerden biri: “7,5 senedir belediyede çalışıyorum, sendikalı olduktan hemen sonra mı fark edildi performansımın düşük olduğu. Mesai saatimiz bittiğinde bile ekstra bir saat bir buçuk saat çalıştığımız oluyordu” dedi.

Bu süreçte işçi düşmanı CHP’li Avcılar Belediye Başkanı da işçileri zorla bir konferans salonunda topladı, bu toplantıya gelen herkesin ismi alındı ve gelenlerin işten atılmayacağını iddia etti. O toplantıya cenazesi olduğu halde gelmeye mecbur bırakılan işçi de oldu. Toplantı esnasında “Ben varken kimse işten atılmaz” gibi cümleler kurmaya cesaret etti. O toplantıdan bir ay önce işçileri işten atan kendisi ve kendisine bağlı taşeron şirket değilmiş gibi! Toplantı sonrası işçilerle toplu fotoğraf çektirip bu fotoğrafı işçilerin direniş çadırının üzerine işçileri karalayan bir pankart olarak astırdı! Üstelik toplantıya katıldığı halde yine işten attığı işçiler oldu.

İşçilerin haklı mücadelesi Avcılar Belediye binası önünde sürüyor. Yürüyüşlerle mücadelelerini halka duyuran işçiler her gün çadırlarında destekçileri bekliyor.