AKG işçisi yalnız değildir!

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde, radyatör ve soğutucu üreten AKG Termoteknik fabrikasında, Birleşik Metal-İş'e üye 8 işçi çıkarılmış ve fabrika önünde direnişe geçmişti. Üç haftadır direnen işçilere, 17 işçi destek verdiği için işten atıldı. Daha sonra işçiler fabrikalarında üretimi durdu. Polisler ise fabrikaya gelerek sendikalı işçileri zorla dışarı attı.

15 Haziran Perşembe günü, sendikalı oldukları nedeniyle işten atılan işçilere, başka fabrikalardan da desteğe gelmiş olan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerle beraber AKG Termodinamik fabrikasına doğru kitlesel bir biçimde yürüyüş yapıldı. Yürüyüşte, '' Direne, direne, direnişten zafere!'', '' Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz!'', '' Kahrolsun işçi düşmanları!'', '' Yaşasın sınıf dayanışması!'' sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Fabrika önünde konuşmayı Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı. Serdaroğlu, 15-16 Haziran işçi ayaklanmasından bahsettikten sonra, ''Grevler engelleniyor, sendikacılar tutuklanıyor. İşçi atmalara engel olunmuyor, eylemlere engel olunuyor” diyerek yasaklanan grevlere vurgu yaptı.

Devrimci İşçi Partisi’ninde katılığı eylem sloganlarla son buldu. Eylem bitiminde Devrimci İşçi Partisi merkez yayın organı olan Gerçek gazetesi işçilere ulaştırıldı.