Türk ve Yunan milliyetçileri eserinizle gurur duyun: Ege’de Amerikan işgali, Suriye’de Amerikan savaşı!

Türk ve Yunan milliyetçileri eserinizle gurur duyun: Ege’de Amerikan işgali, Suriye’de Amerikan savaşı!

Türk ve Yunan milliyetçiliği, Ege ve Doğu Akdeniz’de bir paylaşım mücadelesine hız verdi. Donanma gemileri karşı karşıya geldi, savaş uçakları it dalaşına girdi, iki ülkenin yöneticileri de üst perdeden birbirlerini suçladılar. Sonunda ne mi oldu? İki kardeş halkı birbirine kırdıran emperyalistler kazandı. Mavi Vatan doktrini büyük bir milli dava olarak pazarlandı. Özünde ise durum başkaydı. Türkiye Libya’daki İhvancı hükümetle 2019 yılı sonunda deniz yetki anlaşması imzaladı. ABD ve İngiltere, Libya’da Türkiye’yi İhvancı hükümetle savaşmakta olan General Hafter’i destekleyen Rusya’yla karşı karşıya getirdiği için bu hamleyi destekledi. 2020 yılının başında Bahar Kalkanı operasyonu ile Türkiye ve Rusya İdlib’te de savaşa tutuşuyordu. Mavi Vatan’ın rengini denizin değil NATO bayrağının mavisinden aldığı ortaya çıkıyordu.

Yunan milliyetçileri maliyeyi Alman sermayesine topraklarını Amerikan ordusuna teslim etti!

Yunanistan milliyetçileri hemen harekete geçtiler. Ege ve Doğu Akdeniz’de dengeyi sağlamak için onlar da aynı kapıya gittiler. ABD’ye yeni askeri üsler verdiler. ABD’den ve Fransa’dan milyarlık savaş uçağı, savaş gemisi siparişlerinde bulundular. Türkiye emekçi halkının gençleri Suriye’de Amerikan savaşında can verirken, ekonomik kriz içindeki Yunanistan’da emekçi halktan esirgenen kaynaklar emperyalistlere aktarılıyordu. Gelinen aşamada Yunanistan ABD ve Fransa’yla yeni askeri işbirliği anlaşmalarına imza attı. ABD’ye yeni askeri üsler açıldı. Ege’deki Sykors (İskiri) adasını da ABD’ye vereceklerdi de Amerika yeter dedi. Yine de Yunanistan milliyetçileri memnun! Ekonomik krizle ülkenin maliyesini Almanya’ya teslim ettikten sonra topraklarını da Amerikan işgaline açtılarsa ne olmuş! Türkiye’ye karşı “Avrupa’nın nükleer gücü Fransa’yı yanımıza aldık” diyorlar. “ABD, Türkiye’ye F-35 vermediği gibi F-16 bile satmıyor ama biz hem F-35’leri aldık hem de Fransa’dan Rafale uçakları getirttik. Ege’de denge Yunanistan lehine değişti.” diye böbürleniyorlar.

Türk milliyetçisi AKP-MHP’nin tezkeresi yeni bir Amerikan savaşı için!

Şimdi dengeyi sağlama sırası Türk milliyetçilerinde. Erdoğan, büyükelçileri istenmeyen adam ilan ederken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar basına F-16 satın almak için teknik çalışmaların yapıldığına dair haber servis ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “F-16 vermezseniz Rus uçağı alırız” diye blöf yaparken, ordu ÖSO çetelerini teyakkuza geçirmiş Rusya’nın himayesindeki Tel Rıfat’a operasyon yapmaya hazırlanıyor. Emperyalistler de AKP iktidarına nasıl iş yaptıracaklarını biliyorlar artık: “Bırakın istediği gibi konuşsun nasıl olsa sonunda bizim istediğimizi yapıyor!” Meclisten geçirdikleri tezkere terörle mücadele adı altında Türkiye’yi Rusya’ya karşı savaştırma planına yakılan yeşil ışıktır. Erdoğan Biden ile son görüşmesinde Afganistan’da işgal ihalesini üstlenmişti. Taliban erken davranınca plan suya düştü. Şimdi yeni bir Biden görüşmesi öncesi Erdoğan yine bir emperyalist ihaleye talip oluyor. Ne tesadüf! Tezkerenin çıktığı gün bir Amerikan askeri heyeti F-35 konusundaki ihtilafın çözümü için Ankara’ya geliyor.

Emperyalizme karşı halkların kardeşliği!

Türk ve Yunan milliyetçileri eserinizle gurur duyun. Kışkırttığınız ırkçılık yüzünden her iki ülkede de emperyalist boyunduruk güçleniyor. Milliyetçiliğin emperyalist işbirlikçisi yöneticilerin taktığı bir maske olduğu ortada. Ege’nin iki yakasını bir araya getirecek olan ve Doğu Akdeniz’i barış denizi yapacak olan Türk ve Yunan halklarının kardeşliği ve anti-emperyalist mücadelede ortaklaşmasıdır.  

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2021 tarihli 146. sayısında yayınlanmıştır. 

 


Türk ve Yunan milliyetçileri eserinizle gurur duyun podcast