İyi Parti’deki kavga: Cumhur mu? Millet mi? Çıkar mı?

Meral Akşener Erdoğan

İyi Parti kongresini kaybeden küskünler parti içinde ciddi bir kavga başlattı. Ümit Özdağ İstanbul ve Antalya il başkanlarını FETÖ’cü olmakla suçladı, Akşener’i de Kars’ta MHP’yi desteklemeyip HDP’nin kazanmasına neden olmakla eleştirdi. Ümit Özdağ’ın Cumhur İttifakı ağzıyla yaptığı eleştirilerin karşısında Aytun Çıray tam tersi yönde suçlamalar yapıyor. DYP kökenli olan, CHP’de siyaset yapan ve oradan İyi Parti’ye geçen Aytun Çıray, Koray Aydın’ın partiyi Cumhur İttifakı’na katmak için Millet İttifakı’nın kuruluşunda rol alan kendisi gibi kadrolara karşı operasyon yaptığını iddia ediyor.

Akşener kendini demokratik bir muhalefet unsuru gibi pazarlıyor. Ne yazık ki buna solda kananların sayısı hiç de az değil. Neredeyse İyi Parti içindeki tartışmaya taraf olup İyi Parti’yi Erdoğan’a kaptırmamak için telaş içinde olanlar var. Oysa, Akşener’in iktidarda, Erdoğan’ın yanında Bahçeli’nin yerini alma isteği ve bu konudaki çabaları biliniyor. Erdoğan’ın da son zamanda Akşener’e “yerli ve milli” diyerek göz kırptığını, İyi Parti’nin kuruluş yıldönümüne özel tebrik mesajı gönderdiğini gördük. Tüm bunlara rağmen aynı beklentileri sürdürenler saflığın ötesine geçmiş, halkı kandırmaya başlamışlar demektir.

İyi Parti bir burjuva partisi olarak halkın ekmek ve hürriyet talepleriyle değil iktidardan pay alma hesaplarıyla hareket etmektedir. Kavga bu payın hangi yolla ve kimin önderliğinde kapılacağına ilişkindir. Bu partinin faşist geçmişi ve kadroları bu payı kapmak için halka karşı her türlü suçu işlemeye hazır bir organizasyonla karşı karşıya olduğumuzu unutturmamalıdır. Bu kavgadan emekçi halkın payına İyi Parti’nin gerçek yüzünü görmek dışında olumlu bir şey düşmeyecektir.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2020 tarihli 134. sayısında yayınlanmıştır.