Çakıcı affına hayır!

cakiciaffi

Seçimlerden önce MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen af önerisi MHP tarafından meclise getiriliyor. Önerinin yasal içeriği netleşmemiş durumda. Af çıkartılması için yeni anayasaya göre meclisin beşte üçlük çoğunluğu yani 360 milletvekili gerekiyor. 290 milletvekiline sahip olan AKP bu teklifi kabul etse bile MHP’nin 49 milletvekili ancak 339 sayısına ulaşabiliyorlar. Bunun için teknik olarak af niteliğinde olmayan ceza indirim ve ertelemelerinin gündeme getirilmesi gündemde. Rahşan affı olarak bilinen ve 2000 yılında kabul edilen yasada cezalarda 10 yıl indirim öngörülmüş ve daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlarla kapsamı genişleyen Rahşan affı ile yaklaşık 45 bin kişi tahliye olmuştu.

Muhalefeti atmak için hapishaneleri boşaltmak

Bahçeli, çocuklara ve kadınlara yönelik suçları kapsam dışı bırakarak toplum nezdinde meşruiyet kazanmaya çalışıyor. “Terör” suçları da kapsam dışında bırakılacak. Türkiye’de terör kavramının her şeyin içine atıldığı bir torba olarak kullanıldığı ve büyük oranda siyasi suçları kapsadığı biliniyor. Bahçeli bir toplumsal soruna çare üretmeye çalıştıklarını söylüyor ve hapishanelerdeki aşırı doluluktan bahsediyor. Hapishanelere daha fazla muhalif sokmak isteyen istibdadın hapishane nüfusunu biraz azaltmak istiyor.

Sedat Peker miting yapıyor Çakıcı’nın neyi eksik!

Ancak af önerisinin bir toplumsal sorunu çözmek amacı taşımadığı, Bahçeli’nin af meselesini organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’yı ziyaret ederek gündeme getirmesinden bellidir. Ne olursa olsun, nasıl şekillenirse şekillensin Bahçeli’nin af önerisi Rahşan affı gibi önerenin ismiyle anılmayacaktır. Bu af Çakıcı affıdır.

Devlet Bahçeli, sokaktaki gücünü Çakıcı ve benzerleri ile tâhkim etmek istemektedir. Ayrıca Sedat Peker’in Erdoğan için miting yapıp, muhalifleri kanlarıyla duş almakla tehdit ettiği bir ortamda, MHP kendi lehine bir güç dengesi yaratmayı hedeflemektedir. Ülkü Ocakları benzeri yapıların yasal statüsü içinde yapamayacağı işleri bu örgütler aracılığıyla yapmayı planlayanlar Türkiye’de bir kardeş kavgasını kışkırtanlardır.

Devleti sahiplenme kavgası

Çakıcı, Bahçeli’ye övgüler düzerken Erdoğan’a “siz beni sevmiyorsunuz ben de sizi” diye seslenip “Devletin sahibi sen değilsin, devletin mihenk taşı ülkücüler ve devletine gönülden bağlı her etnik mozaikten olanlardır” diye “hatırlatmalar” yapan mektuplar yazmıştır.

Bahçeli’nin af önerisinin bu sebeplerden AKP’den destek bulması zordur. Ancak af meclisten geçmese bile Bahçeli, “devletin sahipliği” konusunda istediği mesajı vermekte, giderek iktidarda ağırlığını arttıran Susurluk/kontrgerilla artığı kesimlerin üzerindeki etkisini perçinlemektedir. İşçi ve emekçiler “Çakıcı affına” yani işçi ve sendikacı katili, 1 Mayıs katliamcısı kontrgerilla artıklarının ve faşizmin devleti sahiplenme kavgasına destek olmamalıdır.