Başyazı: "Amerikalı it! Evine git!"

1968 gençliği emperyalist 6. Filo'ya karşı eylem yaparken bu sloganı atıyor, duvarlara haklı bir öfkeyle bunu yazıyordu. Onlar, bugünün sahte Amerikan karşıtları gibi imalı şifreli konuşmadılar. "Üst akıl" gibi muğlâk laflarla kendilerine kıvırma payı bırakmadılar. Dosdoğru emperyalizmin üstüne yürüdüler. Hem sözleriyle hem de eylemleriyle.

Emperyalizmi lafta değil, gerçekten kovmak istedikleri için milliyetçilikten kopup enternasyonalizme yöneldiler. Emperyalist katilleri kovmak ve özgürlüğe kavuşmak için halkların kardeşleşmesinin ve birlikte mücadelesinin önemini kavradılar. Filistin'de Araplarla birlikte Siyonizme karşı dövüştüler. İdam sehpalarında sandalyeyi tekmelerken "Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!" diye haykırdılar.

Ülkücü, sosyal-demokrat, İslamcı... Kendilerine ne ad takarlarsa taksınlar sonunda NATO'culukta, Amerikancılıkta, doların ve borsanın istikrarında mutabık olanların yaptıklarına bakın bir de... Kendilerine milli diyorlar. Milli olmaktan anladıkları patrona kıyak yapıp işçinin ümüğünü sıkmak. Patrona teşvik üstüne teşvik vermek, vergi indirimi yapmak, zorunlu bireysel emeklilik soygunuyla işçinin ücretini tırtıklamak, işsizlik sigortası fonunu patronların varlık fonuna dönüştürmek, kamu emekçisinin iş güvencesine saldırmak, işçinin son iş güvencesi kıdem tazminatını kaldırmaya çalışmak!

Suriyeli’yi evine göndermeye çalışanlar, Ermeni'yi “deport etmek”le tehdit edenler, Kürde "ya sev ya terk et" diyenler, bunlar ve hiçbiri ABD'ye açık ve net tek kelime söylemiyorlar. Dün 6. Filo'yu kıble bilip, Amerikan askerine evine git diyen gençlere saldıranlar bugün Amerikan beslemesi çetelerle komşunun evine giriyor.

Türkü, Kürdü, Arabı, İranlısı, hepsi bu toprakların insanı. Gidecek başka yerimiz yok! Bilim insanından sendikacıya, işçiden emekçiye, gezgine, her milletten insan başımızın üstüne... Ama uçağıyla, tankıyla, nükleer silahlarıyla Amerikalı, Avrupalı itin bu topraklarda işi yok! “Üst akıl” edebiyatına da, işçiyi emekçiyi birbirine düşüren, kardeş kavgasından kahramanlık destanı çıkarmaya çalışan yalancı, riyakâr milliyetçi propagandaya da karnımız tok!

Bizim yolumuz 6.Filo'yu denize dökenlerin yoludur. Filistin'de dövüşenlerin; ölümüne halkların kardeşliğini savunanların yoludur. Çağrımız, NATO'cu, Amerikancı, dolar ve borsa mutabakatına karşı işçilerin cephesinde birleşmektir; Türkiye NATO'dan çıkıncaya, İncirlik başta olmak üzere tüm emperyalist üsler kapatılıncaya, Türkiye emperyalistlerin nükleer silahlarının deposu olmaktan çıkana, yaşadığımız topraklarda tek bir yabancı emperyalist asker kalmayıncaya kadar mücadele etmektir!


Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Eylül 2016 tarihli 83. sayısında yayınlanmıştır.