10 Ekim katliamının hesabını emekçiler soracak

İki yıl önce 10 Ekim’de “Emek, Barış ve Demokrasi mitingi” için binlerce emekçi, ülkenin dört bir yanından Ankara’ya geldi. Miting için Ankara Tren Garı önünde toplanan emekçilere yönelik korkunç bombalı saldırıda 100’ü aşkın canımızı katlettiler, 500’den fazla insanımızı yaraladılar. Yitirdiğimiz tüm canların anıları gibi katliamın acısı da hâlâ taze, öfkesi büyük. Sorumlulardan hesabı sormadıkça öfkemiz bir nebze bile azalmayacak.

Mahkeme katliama göz yumanları yargılamıyor

Katliama ilişkin soruşturmanın iddianamesi Temmuz 2016’da tamamlandı. Duruşmalar ise 7 Kasım 2016’da başladı. Geçtiğimiz Eylül ayının sonunda beşinci grup duruşmaları yapıldı. Sürecin yavaşlığı bir yana gerçek bir yargılama olmadığı da apaçık ortada. Katliamın failleri zaten canlı bombaydılar ve öldüler. Şu an yargılananlar katliamın planlanması konusunda canlı bombalarla birlikte hareket eden DAİŞ’li katiller. Peki ya katliama göz yuman devlet?

Katliamın sorumlusunun devlet olduğu sır değil. Devlet pekala bu katliamı önleyebilirdi, önlemedi. Nitekim zamanla daha somut verilerle katliama kasten göz yumulduğu ortaya çıktı. Müfettiş raporlarında, canlı bomba ile ilgili istihbarat bilgilerinin ayrıntılı şekilde var olduğu, ancak Terörle Mücadele Dairesi başkanlığına patlamadan sonra iletildiği ortaya çıktı. Müfettiş raporuna rağmen ihmali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmedi. Patlamanın hemen ardından yaralıların üzerine gaz atan polislerin de, yaralılarla ilgilenmek yerine bir yere geçip bekleyen, anında müdahalede bulunmayan sağlık görevlilerinin de soruşturulmasına ilgili bakanlıklar tarafından izin verilmedi. Mahkeme katillerle işbirliği yapan sorumluları yargılamadan, bu davanın gerçek bir yargılama olduğuna inanmayacağız.

AKP’yi yenmeden katliamın hesabını soramayız

Bu toprakların tarihi emekçilere yönelik saldırılarla, katliamlarla dolu. Ankara katliamı bunların tartışmasız en büyüğüdür. AKP hükümeti iktidarını ayakta tutabilmek amacıyla Türkiye’yi tekfirci, mezhepçi örgütlerin yuvası haline getirdi. Böylesine korkunç ve kanlı 10 Ekim katliamının sorumlusu da bu örgütlere ses etmeyen, bombaların kullanılmasını Türkiye politikası haline getiren AKP iktidarıdır.

Yargı çoktan AKP’nin güdümüne girmişken mahkemeden “adalet” çıkmasını beklemek aldanmak olur. Katliamın sorumluları bellidir. AKP’yi ve Erdoğan’ı yenmeden güvenli bir ülke mümkün olmayacak, katledilen emekçilerin hesabı sorulamayacaktır.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2017 tarihli 97. sayısında yayınlanmıştır.