Türk-İş'ten kitlesel ''Kamulaştırma'' mitingi

22 Haziran Pazar günü Soma'da Türk-İş'in düzenlediği ''Kamulaştırma'' mitingi yapıldı. Geçen hafta TMMOB ve DİSK'in yaptığı eylemden sonra bu hafta Türk-İş, kendisine gösterilen tepkilere karşı büyük bir miting düzenledi.

Devrimci İşçi Partisi temsilcilerinin de katıldığı miting, saat 13:00'da  Soma Hükümet Konağına doğru yürüyüşle başladı. Yürüyüş yeni başlamışken kafalarında siyah baretler olan maden işçileri, sendika otobüsünden kitleye seslenen sendikacıları protesto ettiler. İşçiler, kitleyle beraber otobüsün önüne geçerek madenciler anıtına doğru yürüken "Türk-İş istifa sloganı" attılar.

Madenci anıtının önünde, sendikacılar ve işçiler arasında küçük çaplı gerginlik yaşandıktan sonra binlerce eylemci miting alanına doğru yürüdü. Miting alanı dolduktan sonra, miting programı başladı. Ancak, sendikacılar işçilerin öfkesini, ''bugün öfkelenmeyeceğiz, yarın öfkeleneceğiz'' deyişleriyle sakinleştirmeye çalıştı. İşçileri bu şekilde susturamayacağını anlayan sendikacılar acil olarak İstiklal Marşı ve ''Andımızın'' okunmasına geçmek zorunda kaldı.

Miting, adeta Türk-İş'in gövde gösterisine dönüşerek devam etti. Miting bittikten sonra, Yatağan işçileri, protesto etmek için AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçtiler, binanın önüne yaklaşırken çevik polis tarafından barikat kuruldu. Barikatın açılması için oturma eylemine başlatan işçiler "Her yer Soma,her yer Yatağan!'' , ''Yatağan işçisi direnişin simgesi!'' sloganları attılar.

Oturma eyleminden sonra bir işçi konuşma yaptı ve işçilerin eylemi sona erdi.