“Derin” AKP devletinin Hizbul Kontra güçlerince yeni “faili malûm”!

Azadiya Welat dağıtımcısı Kadri Bağdu, bugün (14 Ekim), Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semtinde sabah saatlerinde henüz kim olduğu bilinmeyen ancak 90’lı yılların faili “meçhul”, yani aslında faili malûm cinayetlerini aratmayacak biçimde “kimliği belirsiz” kişiler tarafından saldırıya uğrayarak, ensesine ve vücudunun toplam 8 yerine isabet eden kurşunlarla ağır yaralandı. Adana Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan Bağdu, tüm çabalara karşın saat 15:30 sularında hayatını kaybetti.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da da Azadiya Welat çalışanı Bişar Durgut, Kobani’ye (Kobanê) yönelen saldırıları kınamak amacıyla gerçekleştirilen eylemleri takip ettiği sırada IŞİD uzantısı olan güçler tarafından 8 yerinden bıçaklanmış, ayrıca Dicle Haber Ajansı (DİHA) mensubu üç gazeteci heval ise darp edilmişti.

Adana’da basın emekçileri, Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu’nun saldırıya uğramasını protesto etti. Hastane önünde bekleyen yüzlerce Kürt yurtseveri, devrimci, sosyalist destek verdiği açıklamada, sık sık “Özgür Basın susturulamaz” ve “Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP” sloganları atılırken, protestocular Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini taşıdı. Özgür Basın çalışanları adına açıklamayı Azadiya Welat çalışanı İbrahim Karakaş yaptı.

Devrimci kişiliği ve duruşu ile sadece Kürt Hareketi çevresinde değil bütün devrimci ve sosyalist çevrelerde tanınan ve sevilen Kadri Bağdu hevalin cenazesi yarın öğlen kaldırılacak.

Bu cinayet ile; AKP ve Hizbul Kontra’sı, Hüda-Par’ı ve sivil İslamcı/faşist milisleri ile onun bütün “derin” güçleri Kürtlere yönelik ırkçı ve şiddetçi politikaları sürdürmekteki kararlılıklarını bir kez daha ortaya koymuş oldu. Özellikle Kürt işçileri, yoksulları, sosyalistleri ve devrimcileri arasında ise bu “imha” politikasını ısrarla sürdüren güçlere “çözüm süreci” adı altında daha ne kadar taviz verileceği merakla tartışılıyor.

Gerçek gazetesi olarak bütün Kürt hevallerimize başsağlığı dileriz.