Arap devrimcilerden RedMed’e yoğun ilgi

Dünya Sosyal Forumu'nun ikinci günü, sabahın erken saatlerinde katılımcıların forumun yapılacağı El Manar Üniversitesi yerleşkesinde toplanmasıyla başladı. Dünyanın dört bir yanından forumu izlemek amacıyla Tunus'a gelenler ve elbette aralarında Tunuslu devrimcilerin de bulunduğu çok sayıda Tunuslu sabah saatlerinden itibaren öncelikle El Manar yerleşkesinin dört bir yanına dağılmış çok sayıda standı gezmeye, bir yandan da programdan buldukları oturumların yerlerini araştırmaya koyuldular. Bir yandan oturumlar başlarken, diğer yandan da insanlar bu ilk saatlerden itibaren birbirleri ile tanışmaya ve fikir alışverişinde bulunmaya başladılar.

İkinci günün sabahında El Manar'a hareket eden DEYK heyeti, önce forum alanında standını kurarak işe başladı. İlk oturumun yapıldığı saatlerden itibaren faal hale geçen RedMed standına katılımcıların yoğun ilgisi de bu saatlerde başladı. Öyle ki, öğleden sonra olduğunda neredeyse bazı bildiriler tükenmişti. Çok sayıda kişiyle uzun uzun sohbet etme, Arap Devrimi ile ilgili görüşlerimizi paylaşma ve dünya devrimin yeni havzası Akdeniz bölgesinde mücadele eden kişi ve örgütlerle irtibat kurma şansını elde etmiş olduk. Tunuslu devrimciler özellikle Şükrü Belaid'in katledilmesinin ardından üç parti tarafından hazırlanan deklarasyona yoğun ilgi gösterdiler. Burada standımıza gelip masanın üzerinde Belaid ile ilgili bildiriyi görünce enternasyonal dayanışma karşısında gözyaşlarına boğulan ve orada bulunan herkesi duygulandıran Tunuslu eğitim emekçisi Nebile’yi anmadan geçemeyiz.

Tunus devrimiyle dayanışma içinde özel bir mesajla Tunuslulara seslenen neredeyse tek stand olan RedMed’in faaliyetleri forumun üçüncü gününde de yoğun ilgi ile devam ediyor.