Ağrotur yolu, ölüm yolu... “Ölüm saçan üsler Kıbrıs’tan dışarı...”

Kıbrıs Barış Konseyi’nin çağrısı ile Ağrotur üssüne karşı yaklaşık 10.000 kişilik geniş bir katılımla dün bir yürüyüş gerçekleştirildi...

Yürüyüşten önce gerçekleşen mitingte Dünya, Kıbrıs, Suriye, Filistin, İsrail ve Britanya Barış Konseyleri’nin temsilcileri söz aldı. Ayrıca Avrupa Birleşik Solu eski Başkanı Francis Wurtz ve Yugoslavya eski Dışişleri Bakanı Zivadin Yovanoviç de birer konuşma gerçekleştirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in de konuşma yaptığı mitingte AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu son konuşmacıydı. Kiprianu’dan sonra ise Vasilica Çocuk Korosu sahne aldı.

Kıbrıs Barış Konseyi Başkanı Stelyos Sofoklis yaptığı konuşmasında “Kıbrıs’ın %37’sinin Türkiye’nin işgali altında olduğu”nu vurguladıktan sonra, “Türkiye’nin Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği istilayı Irak’a genişletme  gayreti içerisinde olduğu”nu söyledi. Bu durumun Kıbrıs’ı doğrudan etkilediğini söyleyen Sofoklis, “‘bir dikkatsizlik ya da kaza’ ile kendimizi Ortadoğu ile sınırlı kalmayacak bir savaşın içerisinde bulabileceğimizi” ekledi. “Bu yüzden ölüm saçan üsler Kıbrıs’tan dışarı diye haykırmalıyız” dedi.

Yaptığı konuşmada barışın bir erdem olduğunu ve çevremizin erdemsiz devletler tarafından kuşatıldığını söyleyen Şener Elcil, bu erdemsizliğin başını NATO ve Anglo-Sakson emperyalizminin çektiğini belirtti. Kıbrıs’taki işgalin bölgeye yayıldığını söyleyen Elcil, işgal sona erene kadar Kıbrıslıların ortak barış mücadelesinin süreceğinin altını çizdi.

Son konuşmacı olarak söz alan AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ise “Hükümetin dediği başka, yaptığı başka, kastettiği başka... Kıbrıs sorununda da böyle yaptılar, Suriye kanda boğulurken İngiliz Üsleri’nin kullanımı hakkında da böyle yaptılar. Görüşmelerin nasıl yeniden başlayacağına odaklanmak yerine yapay gündemler yaratıyorlar” dedikten sonra, “Biz asla Taksim senaryosu ile uzlaşmayacağız” diye ekledi.

Ayrıca “Anastasiadis’in Brüksel’e gitmeden önce Suriye savaşı konusunda farklı konuştuğu”nu, “Brüksel’e gidip geldikten sonra tamamen farklı hareket ettiği”ni vurguladı Kiprianu. Hükümeti döneminde İngiliz Üsleri konusunda herhangi bir girişimde bulunmayan AKEL’in Genel Sekreteri Kiprianu, ayrıca şöyle konuştu: “Adadaki İngiliz Üsleri’nin ve diğer tesislerin saldırılarda kullanılması Kıbrıs’ı saldırının sıçrama tahtası ve Suriye halkına karşı savaşın tarafı yapar. Hedef haline getirir...”    

Kuzeyden Dev-İş, KTÖS, YKP, Sol Hareket, Boran Kültür Merkezi ve Afrika Gazetesi’nin katıldığı yürüyüş Vasilica Çocuk Korosu’nun şarkılarıyla başladı. Ağrotur Üssü’nün kapısında onlarca davuldan oluşan ritim grubunun gösterisi ile son buldu. Yürüyüş sırasında Ağrotur’dan iki savaş uçağı havalandı...

Bu yazı Kıbrıs'ın  Afrika gazetesinde 11 Haziran 2018 tarihinde yayınlanmıştır.