Uludağ Üniversitesi'nde beslenme ve ulaşım hakkımız için mücadele edelim

Öğrencilerin temel sorunları arasında yer alan beslenme ve ulaşım sorunu yıllardır mücadele konusu olmuştur. Bu anlamda Uludağ Üniversitesi'nde de sorunlar bitmiyor. Bu sene yapılan yemekhane zammıyla yemek ücreti 2,5 liraya çıktı. Gün içinde ikinci yemeği yemek isterseniz 5 lira ödemek zorundasınız. Uludağ Üniversitesi 2,5 lira ile yemek ücreti en fazla olan üniversitelerden. Bu konu hakkında bazı imza kampanyaları düzenlense de yemekhane zamları geri çekilmedi. Bu da bize gösteriyor ki çözüm imza toplamakla değil eyleme geçmekle sağlanacaktır.

Başka bir sorun ise okula ulaşımda yaşanıyor. Okuldaki öğrencilerin büyük çoğunluğu Görükle'de kalıyor. Öğrenciler okula sadece 2 km. uzaklıkta olmalarına rağmen dolmuşa her biniş için 1,5 lira vermek zorunda kalıyorlar. Üstelik kampüs devasa büyüklükte olduğu halde okul içinde ücretsiz ringler yok. Kampüs içinde de en az 1 lira ulaşım bedeli ödenmesi zorunlu hale geliyor. Ayrıca sabah saatlerinde dolmuşlar çok kalabalık oluyor. Tıka basa dolu, balık istifi minibüslerin, otobüslerin olası bir kaza anında ne gibi facialara yol açacağını tartışmaya bile lüzum yok. Okula metroyla gelenler için durum yine aynı. Sabah saatlerinde metro çok yoğun ve belirli aralıklarla Bursa'daki metrolar bozuluyor.

Yemekhane, ulaşım gibi haklar bizim temel haklarımızdır. Devletin bu imkânlardan herkesin sağlıklı, güvenli ve ücretsiz yararlanmasını sağlaması gerekir. Haklarımızı kazanmak için tek bir çözüm vardır: öğrenciler olarak temel haklarımız için topyekûn, durmaksızın mücadeleyi büyütmek. Bu mücadeleyi emekçilerle buluşturmak. Bizleri insanca yaşanacak bir dünyaya götürebilecek tek yol budur.

Uludağ Üniversitesi’nden bir öğrenci

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ocak 2017 tarihli 87. sayısında yayınlanmıştır.