ODTÜ yeni bir mücadele yılına hazırlanıyor

Hükümet ve Ankara Büyükşehir Belediyesi uzun süredir yol projeleri, provokasyonlar, karalamalar ile hem ODTÜ'yü ranta açmaya hem de ODTÜ'nün devrimci geleneğini baskı altında tutmaya çalışıyorlar. Son günlerde bu saldırılara yeni bir yol projesi daha ekleniyor.

Yapılması planlanan yeni yolun Ankara trafiğini rahatlatacağı söyleniyor. Farklı güzergâhların seçilmesi, Ankara'nın toplu taşıma problemine yönelik iyileştirmeler yapılması mümkünken, söylenenler bir bahaneden öteye geçemiyor. Aksine yolun önemli bir kısmının ODTÜ'den geçirilmek istenmesinin sebebinin iktidarın ODTÜ hesaplaşmasının bir yansıması olduğu daha açık bir şekilde görülüyor.

Kampüsü talan etmek, ranta açmak, sermayenin çıkarlarını beslemek için yapılan müdahaleye karşı ODTÜ bileşenleri ODTÜ'ye sahip çıkacağının mesajını verdi. Rektör ile Büyükşehir Belediyesi'nin görüşmesinden sonra şimdilik, planlanan yollardan birinin tünel kazılarak yapılacağı açıklandı. Atanmış rektörün yaptığı görüşme ve açıklanan sonuç ODTÜ bileşenleri açısından son derece güvenilmezdir çünkü atanmasından beri rektörün uyguladığı baskılar, OHAL'i üniversiteye taşıma girişimleri, soruşturma ve polis tehditleri halen akıllarda. Ayrıca yapılan açıklamada yapılması planlanan ikinci yola ilişkin herhangi bir bilgi de yok.

Tablo açık: Bir yanda kendisini atayanlar dışında hiç kimsenin güvenmediği bir rektör ile ODTÜ'ye karşı büyük bir düşmanlık besleyenler, ODTÜ'nün devrimci geleneğini boğmaya çalışanlar, diğer yanda ise geçmişten bugüne mücadeleyle taşınmış değerleri ile ODTÜ...

Daha önce de yol bahanesi ile ODTÜ saldırıya maruz kalmış, ardından tüm bileşenleriyle yapılan saldırıya güçlü bir yanıt vermişti. Erdoğan kampüse geldiğinde, ODTÜ ile birlikte bütün üniversiteler ayağa kalkmış, ODTÜ ayakta eylemleri ile gerekli yanıtı almışlardı. ODTÜ'nün devrimci geleneği, tarihinde ABD büyükelçisi Komer'in arabasını yakanları, emperyalizme karşı mücadele edenleri, dönemin iktidarı tarafından atanmış rektör Hasan Tan'a ODTÜ'yü dar edenleri barındırır. ODTÜ, istibdada karşı mücadeleyi tarihinden aldığı cesaret ile yürütecek, her türlü saldırıya gereken cevabı vermeye devam edecektir.

ODTÜ’den DİP’li Öğrenciler

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Eylül 2017 tarihli 96. sayısında yayınlanmıştır.