İTÜ’de soruşturmalar derhal geri çekilsin! Güney Doğan onurumuzdur!

10 Ekim, tarihimizdeki büyük bir katliamın günüdür. Erdoğan’ın İslam coğrafyasının “reis”i olma yönünde izlediği politikalar doğrultusunda Ortadoğu’da beslediği tekfirci çetelerin işçileri, emekçileri, sendikacıları ve mücadeleci Kürt halkını sindirmek için yaptığı katliamın günüdür. 10 Ekim ne tarihten ne de zihinlerimizden silinebilir. 10 Ekim Ankara Katliamı’nın hesabını sormak boynumuzun borcudur. İTÜ Öğrencileri olarak, 10 Ekim’i, katliamda kaybettiğimiz sıra arkadaşımız Güney Doğan’ı anarken, hesap sormak isterken karşısımıza Özel Güvenlik, o yetmezse Çevik Kuvvet çıkıyor. Katliamın sorumluları soruşturulmamışken, biz öğrencilere soruşturmalar açılıyor.

2 Kasım günü İTÜ Öğrencileri eylem düzenlemiş, katliamda katledilen İTÜ’lü Güney Doğan’a adadıkları duvara Güney Doğan’ın portresini çizmiş, katledilenlerin isimlerini ve barış şiirleri yazmışlardı. Bu eylemde Özel Güvenlik Birimleri öğrencileri duvara sıkıştırmış, birçok öğrenciyi copla darp etmiş ve merdivenlerden aşağı atmıştı. Fakat İTÜ öğrencileri,Özel Güvenlik Birimleri’ni püskürtmüşse de ardından okula Çevik Kuvvet girmişti. İTÜ Rektörlüğü ise “Güney Doğan onurumuzdur”diyen öğrencilerin mücadelesini sindirememiştir, üç öğrenciye soruşturma açmıştır.

Bu saldırılar, soruşturmalar siyasidir. İTÜ’lü öğrencilere açılan soruşturmalar, 10 Ekim’den sonra öğrencileri greve ve boykota çağırdığı için üniversite hocalarımıza açılan soruşturmalardan ya da okullarda greve çıktığı için öğretmenlerin fişlenmesinden bağımsız değildir. Soruşturmaları açan İTÜ Rektörlüğü, AKP’nin savaş ve baskı politikalarının İTÜ’deki uygulayıcısıdır. Soruşturmaların bizlere geri adım attıracağını, sıra arkadaşımız Güney Doğan’ı unutturacağını düşünüyorsalar, yanılıyorlar! Biz geri çekilmeyeceğiz! İTÜ’de Güney Doğan’ın adını yaşatmaya devam edeceğiz!

Soruşturmalar derhal geri çekilsin!

Güney Doğan onurumuzdur!

Tüm İTÜ öğrencilerini ve emekçilerini, 8 Ocak Cuma günü saat 15.30’da Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Binası’nda görülecek soruşturmaya, arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya çağırıyoruz!

İTÜ’den DİP’li Öğrenciler