Patronlardan ahlaksız teklif: “İşçi maaşları işsizlik fonundan ödensin”

Patronlardan ahlaksız teklif: “İşçi maaşları işsizlik fonundan ödensin”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Sözer, kriz dolayısıyla “zora giren firmaların ödeyemediği işçi maaşının yarısını işveren, kalan yarısını da 6 ay süreyle İşsizlik Fonu ödesin istiyoruz" dedi. Patron sözcüsü Sözer’in önerisi işçilerin ücretlerinden yapılan kesintilerle oluşturulan işsizlik fonuna patronların el koyması anlamına geliyor.

İşçilerin maaşlarını yine işçilerin birikimleriyle ödeme önerisi patron arsızlığının geldiği had safhayı gösteriyor. Tabii ki bu öneriyi yapan patronlar abanın altından sopayı göstermeyi ihmal etmiyor. Zaten işçi çıkartacağız diyen Sözer,  “Ben bugün o işçileri işten çıkarsam hepsine Fon'dan zaten işsizlik maaşı verilecek. İnsanlar işsiz kalacağı gibi bu işin fona bir maliyeti olacak. Onun yerine insanlar işinde kalsın, çalışılan sürenin maaşını patron, işçinin izinde olduğu dönemin maaşını da fon ödesin.”

Sanki işçi çıkarma Allah’ın emri! İşçi çıkartmazlarsa şirketlerin batacağını ima ediyorlar. Nerden bilelim? Açın defterleri! Gerçekten battığınız için mi yoksa kasalarınızdaki Dolar ve Avroları bozmak istemediğiniz için mi işçi çıkarttığınızı görelim. “Ticari sır” perdesinin arkasına gizlenip işçi sınıfının ekmeğinden zorla kısılarak oluşturulan fona göz dikiyorlar.

İşçi çıkartmak krizin doğal sonucu değil patronların kârlarından vazgeçmemek için faturayı işçi sınıfına kesmesinin bir yöntemidir. Kısa çalışma ödeneğinin hayata geçirilmesini öneren patronlar kriz bahanesiyle (Erdoğan’dan korktuğu için beyefendiler ekonomik darboğaz demeyi tercih ediyor!) esnek çalışmanın kapısını sonuna kadar açmak istiyorlar. İşçinin iş güvencesine saldırıp kârlarını güvence altına almaya çalışıyorlar. Esnek çalışmayla fiilen işçilerin ücretini asgari ücretin dahi altına çekmeye çalışıyorlar.

İşten çıkartmak yasaklanmalıdır! Fabrikalar batıyorsa gemiyi işçiler değil en önce fareler terk etsin! İşçi çıkartmadan, işçilerin geçinmesini sağlayacak ücreti vermeden işyerini açık tutamayan patron defolsun! Bu işyerleri işçi denetiminde kamulaştırılsın!