Petkim işçisinin sınıf kardeşleri mücadele ediyor: Azerbaycan’da PalSüd işçisi hakkını arıyor!

Azerbaycan’ın Lenkeran şehrinde PalSüd MMC adlı süt fabrikasında çalışan işçiler eylem yaparak haklarını aradı. PalSüd MMC, yıllardır Türkiye’de yaşayan ve iş yapan Azerbaycanlı patron Mübarız Mansimov’un sahibi olduğu Palmali Holding’in kurduğu bir fabrika. Fabrikanın başındaysa Mübarız Mansimov’un kardeşi Mais Mansimov var. PalSüd fabrikası açıldığı zaman binlerce köylüye ve yüzlerce işçiye ekmek kapısı olacağı müjdelenmişti. Ancak Türkiye’nin de çok iyi tanıdığı burjuva olan Mübarız Mansimov’un açtığı fabrika bir yıldır işçilerin maaşlarını ödemeyerek, onlarca aileyi ekmeğinden ediyor.

1998’den beri Türkiye vatandaşı olan Mansimov, dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden birinin sahibi, Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın bir patron. Erdoğan ailesinin şirketi BMZ ile iş yapıyor. Erdoğan’a bu kadar yakın olmak Mansimov’a Türkiye’de pek çok ihale kazandırıyor. İlişkileri Erdoğan ailesiyle de sınırlı değil, şirketinin Türkiye burjuvazisinin özellikle AKP’ye yakın kanadı ile pek çok bağı var. Aynı zamanda Palmali Holding Türkiye’de çok aktif olan ve 2008 yılında Petrokimya sektörünün ülkedeki en büyük şirketlerinden Petkim’i satın alan Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR ile de iş ortaklığı yapıyor. Petkim’de kazanılmış haklarını patronlara yedirmemek için mücadele eden işçiler, karşılarında SOCAR&Turcas Petrokimya A.Ş.’yi buluyorlar.

Türkiye burjuvazisi ile Azerbaycan oligarkları arasındaki ilişkiler ağı giderek dallanıp budaklanıyor, Mansimov gibi patronlar iki ülkede de sömürdükleri işçilerin emeği üzerinden kazandıklarıyla dünyanın en zenginleri arasına giriyor. Erdoğan ile Aliyev’in sık sık meydanlarda “iki devlet bir millet” diye propagandasını yaptığı birlik işte bundan ibaret. Ama iki ülkenin emekçileri bambaşka bir kardeşlik örneği gösteriyorlar. Onlar hiç yüz yüze gelmemiş olsalar bile mücadelede ortaklaşıyorlar, işte bu gerçek bir kardeşlik!Petkim işçileri seslerini yükselttikçe, Lenkeran’da mücadele eden PalSüd işçisine de güç veriyor. Azerbaycan’da işçi sınıfının kazanacağı her zafer, Türkiye işçi sınıfı için de bir zafer anlamına geliyor! 

Aşağıda okurlarımızla Azerbaycan’dan devrimci Marksist bir dergi olan SosialistElm (Sosyalist Bilim)’in web sitesinde yayınlanan haberin Türkiye Türkçesi’ne çevirisini paylaşıyoruz:

İşçiler PalSüd MMC’den ücretlerini talep ediyorlar

Lenkeran şehrinde 23 gün önce PalSüd MMC’nin süt alım noktalarında çalışan yaklaşık 60 işçi maaşlarının ödenmesinin bir yıldır geciktirilmesine itiraz etti. İşçilerin beyanına göre PalSüd onlara 1 milyon Manat’dan [Azerbaycan’da kullanılan para birimi] fazla para borçlu. Durumdan şikâyetçi olan işçiler, çiftliklerden ve köylülerden süt toplayarak süt alım noktalarına ulaştıran, süt toplamacılarında çalışan sözleşmeli işçilerdir. Ayrıca bu süt toplamacılarının her birinin en az yüz, bazılarınınsa iki yüz müşterisi var. Dolayısıyla bu durumdan aynı zamanda hem çiftlik işçileri, hem de köylüler zarar görüyor. Şirket Seymur isimli biri vasıtasıyla işçileri bir yıldır şirketin bir mülkü satıp, borcu ödeyeceğini söyleyerek aldatıyor. Söylentiye göre Seymur aynı zamanda, şirketin başındaki Mais Mansimov’un işlerinin bir kısmını yürüten şahıs. Ayrıca vurgulamak gerekir ki, zamanında “Xezer Lenkeran”futbol kulübünün başkanı olan Mais Mansimov ile futbolcular arasında da bu tür sorunlar yaşanmıştı.

Birkaç gün önce ise, 7-8 aydır ücretlerini alamayan fabrika işçileri bir eylem gerçekleştirdiler. Eylem yapan işçiler, diğer işçilerle de birleşerek PalSüd’den haklarını talep etti. Şirket, bu olaylardan sonra işçiler arasından birkaçının ücretlerini ödeyerek, o işçilerden ücretlerini aldıklarına ilişkin yazılı açıklama aldı. Diğer işçilerin ücretlerini ise halen ödemedi. Geçtiğimiz günlerde de, işçilere borcun ödeneceğini söyleyerek, yine ellerini boş bıraktı.

Palfood MMC’nin“Qaynarinfo” adlı haber sitesinin editörlüğüne ilettiği açıklamada tüm bunlar inkâr ediliyor, şirket hakkında çıkan haberlerin yalan olduğu bildiriliyor ve şirketin devlete, ekonomiye hizmetleri anlatılıyor.

Köylülere “bilge” biri gibi tanıtılan Mübariz Mansimov milyonlarla oynuyor, işçiler ve köylüler ise aylardır maaşlarını alamadan çalışıyorlar. PalSüd fabrikasının resmi temsilcisi Behçet Bozun haqqin.az sitesine konuşmasından bazı kısımları size sunuyoruz: “Her şirketin zor bir dönemi vardır... Biz üzülüyoruz... Bunların hepsi haklı... Mübariz bey, saygı gören bir insandır. Buranın sahibidir. Yani, Lenkeran’ın, Masallı’nın... Mübariz bey sizin nimetinizdir...” Bu sözler kelimenin tam anlamıyla komedi! Lenkeran işçilerinin emeğini sömüren, bölgedeki işçi sınıfının emeğinin artı değeri üzerinden zenginleşen Mübariz Mansimov bir kapitalisttir. O Lenkeran halkının nimeti falan değildir, Lenkeranlıların nimeti kendi emekleridir, kendileridir, işçiler ve köylülerdir! Lenkeran şehri halkındır, Mübariz Mansimov’un değildir!

Güney bölgesinde yaşayan halk şunu anlamalıdır ki; bu şahıslardan onlara “bilge” olmaz! İşçiler ve köylüler birleşmeli ve kendi hakları için mücadele etmelidir!