Nakba’nın 71. yılında Siyonist işgale karşı mücadele sürüyor!

Nakba’nın 71. yılında Siyonist işgale karşı mücadele sürüyor!

71 yıl önce, 15 Mayıs 1948’de, Siyonistler katliamlarla yüzbinlerce Filistinliyi evlerinden, yurtlarından kopartarak Filistin topraklarına el koydular. Yirminci yüzyılın başından itibaren Filistin topraklarını gasp eden, bu topraklarda yaşayan halka yönelik sistematik saldırılar gerçekleştiren Siyonistler Britanya mandasının Filistin’den çekilmesiyle 14 Mayıs’ta İsrail dedikleri işgal devletinin kuruluşunu ilan etti. Ertesi gün, 15 Mayıs’ta Siyonistlerin silahlı güçlerinin halkı kıyımlardan geçirdiği, yaşadıkları yerleri terk etmeye zorladığı bir süreç başladı. Siyonistler bu süreçte 500’den fazla köyü yağmaladı, sayıları neredeyse 800 bine varan Filistinli bu sürecin sonunda mülteci oldu.

Filistin halkı Siyonist işgalin ve Filistinlilerin kendi topraklarından uzaklaştırılmalarının başlangıcı olan bu güne Nakba yani Büyük Felaket adını verdi. Ancak Siyonist İsrail sadece Filistin halkı için bir felaket değildi. Kurulduğu günden itibaren bütün Ortadoğu halklarının baş belası oldu. Amerikan emperyalizminin bölgedeki bekçi köpeği rolünü üstlendi.

İsrail yıkılmadıkça, Nakba da sürecektir

Başta Filistin halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının büyük felaketi geçmişte olmuş bitmiş bir olay değildir. İsrail adındaki bu bela var oldukça bölgedeki hiçbir halka rahat nefes aldırmayacaktır. İsrail yıkılmadıkça, Nakba da sürecektir. Filistin halkının üzerindeki zulüm, yaşadıkları katliamlar sürecek; İsrail bölgeye gericilik yaymaya devam edecektir.

Öyle ki Nakba’nın yıl dönümünün yaklaştığı günlerde Gazze halkı bir felakete daha göğüs germek durumunda kaldı. 3 Mayıs Cuma günü dört  Filistinli, işgal kuvvetleri tarafından öldürüldü. Sınırdaki çatışmalarda iki Siyonist askerin yaralanmasının ardından hafta sonu boyunca İsrail savaş uçakları Gazze şeridinin pek çok noktasına bombalar yağdırdı. Saldırılar sonucunda aralarında 14 aylık bir bebek ve hamile annesinin de bulunduğu, şu an bildiğimiz kadarıyla en az 27 Filistinli katledildi, 150 Filistinli yaralandı. Saldırılarda aynı zamanda Anadolu Ajansı’nın binası da bombaların hedefi oldu.

AKP hükümetine bir kez daha soruyoruz: Tepki gösteriyorsunuz, kınıyorsunuz. Türkiye’nin Siyonist İsrail’le ekonomik ilişkilerine son vermek için, normalleşme anlaşmasından geri dönmek için daha ne olmasını bekliyorsunuz? Diplomatik ilişkileri kesmek, Siyonist elçiyi kovmak için neyi bekliyorsunuz? Filistinle dayanışmanın, İsrail’e  tepki göstermenin tek bir yolu var: Siyonist İsrail ile ekonomik, askeri, diplomatik, akademik ve kültürel bütün ilişkileri kesmek!

Siyonistler Gazze’yi bombalarken, Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, ABD emperyalizminin Haziran ayında açıklayacağı sözde Ortadoğu Barış Planı hakkında açıklamalar yapıyordu. Bir yanda Trump’ın yüzyılın planı adını verdiği, Amerikan emperyalizminin vaat ettiği “barış”, diğer yanda Gazze halkının başına yağan bombalar! ABD emperyalizmi 2017’de Kudüs’ü işgal devletinin başkenti olarak tanıdığı gibi, bu sene geçtiğimiz Mart ayında Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’nde İsrail’in hâkimiyetini tanıyarak Filistin halkının katillerine yine hamilik etti. ABD Ortadoğu’da barışın önündeki en büyük engeldir. Emperyalizm Ortadoğu’da varlığını sürdürdüğü müddetçe bölge halklarının başına gelen felaketler devam edecektir.

Yukarıda Filistin halkının Büyük Felaket’inin bitmediğini söyledik. Ancak devam eden tek şey Büyük Felaket, yani Nakba değil. Filistin halkı Gazze’de, Batı Şeria’da, Kudüs’te, tarihsel Filistin topraklarının dört bir yanında işgal devletine karşı mücadelesine ara vermeden devam ediyor! Filistinliler geçtiğimiz sene 30 Mart’tan beri Büyük Geri Dönüş Yürüyüşleri ile işgale karşı topraklarına geri dönmek için mücadele ediyorlar. Bu yürüyüşlerde yüzlerce Filistinli katledildi, binlerce Filistinli yaralandı. Filistin halkı bütün bunlara rağmen kitlesel olarak koparıldıkları topraklarına geri dönmek için mücadeleye devam ediyor. Bu mücadeleye canları pahasına katılıyor, işgal devletinin saldırılarına göğüs geriyorlar. Kaderlerini ne emperyalistlerin planlarına ne de Siyonistlerin insafına bırakmayacaklarını dosta düşmana gösteriyorlar. Filistin halkının bu mücadeledeki kararlılığı, fedakârlığı, cesareti de elbet Siyonist İsrail’in felaketi olacaktır! Ortadoğu halkları bir arada mücadele ettiğinde, bu hem Siyonizmin hem de emperyalizmin büyük felaketi olacaktır!

Bu yazının daha kısa bir versiyonu Gerçek gazetesinin Mayıs 2019 tarihli 116. sayısında yayınlanmıştır.