Katalonya yeniden ayakta!

Katalonya yeniden ayakta!

Arap dünyası ve Latin Amerika, kitlelerin isyanında ve devrimci mücadelelerinde başı çekerken, Avrupa da hemen onların arkasında yerini alıyor. Fransa’da geçen sonbaharda başlayan Sarı Yelekliler hareketi ve Aralık-Ocak aylarında Macar işçi sınıfının “köle yasası” adını verdiği iş yasasına karşı güçlü mücadelesinden sonra şimdi İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan, başkenti futbol takımıyla ünlü Barselona olan Katalonya’nın halkı da günlerce dev gösteriler yaptı. Amaç, İspanya merkezi devletinin Yüksek Mahkemesi’nin Katalonya bağımsızlık mücadelesinin dokuz önderine 9 ila 13 yıl arasında hapis cezası vermesini protesto etmekti. Mahkemenin kararı, birkaç yıl önce Katalonya özerk bölgesi hükümetinin düzenlediği bağımsızlık referandumunun devlet düzenini yıkma anlamına geldiği gerekçesine dayanıyor. Oysa apaynı karakterde bir referandum onunla hemen hemen aynı zamanda İskoçya’da düzenlenmiş, ama Britanya hükümetince hiç de düzene karşı yıkıcılık olarak görülmemiş, demokratik bir oylama olarak kabul edilmişti. Avrupa demokrasisi anlaşılan şaşı bakıyor! Bu arada, o dönemin esas Katalan lideri Puigdemont’un da Brüksel’de mülteci olduğunu ekleyelim! Avrupa demokrasisi hayranları böyle meselelere değinmezler hiç!

Dünya ve Avrupa işçi sınıfının Katalonya halkının mücadelesini desteklemesi gerekir. Katalonya ulusal mücadelesi, bazen söylendiği gibi “zengin ulusçuluğu” değil, tarihi kökleri olan esaslı bir ulusal davadır. Ayrıca İspanya bir krallıktır, Katalanların programı ise cumhuriyettir. Bütün İspanya solunun Katalanların da içinde yer alabileceği federatif bir İberya cumhuriyeti için mücadele etmesi en doğrusudur.

Brexit ile birlikte İskoçya’nın bağımsızlığı yeniden gündeme gelecektir. Şayet İskoçlar bu sefer bağımsızlık kararı verirlerse, siz bakın Katalonya’yı durdurabiliyor musunuz! Katalonya devrimci Marksistleri, ulusal bağımsızlık ve cumhuriyet davasını işçi sınıfının mücadelesiyle birleştirebilirlerse, hareketin şimdiki burjuva ve küçük burjuva sol önderliğini de aşma fırsatını yaratabileceklerdir.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2019 tarihli 122. sayısında yayınlanmıştır.