Gerçek gazetesi okur toplantısında düzen siyasetinin moral bozukluğu yok sınıf siyasetinin umudu var!

Gerçek haziran Okmeydanı kahvaltılı toplantı

Gerçek gazetesinin Haziran sayısının tartışıldığı okur toplantısı 11 Haziran Pazar günü Devrimci İşçi Partisi’nin Okmeydanı bürosunda yapıldı. Fabrikalardan işçilerin, değişik sektörlerden emekçilerin, üniversite ve liselerden gençlerin katıldığı toplantıda Haziran sayısının içeriğinde de olduğu üzere 14-28 Mayıs seçimlerinin değerlendirmesi önemli bir ağırlık oluşturdu. Toplantıda ilk sunumu gerçekleştiren DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek’in konuşmasında da salondan alınan sözlerde de seçim değerlendirmesi sınıf siyasetinin bakış açısıyla yapıldı. Kim ne kadar oy aldı, Erdoğan neden ve nasıl kazandı, Kılıçdaroğlu neden ve nasıl kaybetti gibi popüler tartışma konularından ziyade seçim sürecinin sınıf mücadelesi için nasıl bir ortam yarattığı,, işçi sınıfını ve emekçi halkı bekleyen tehlikeler,, kızgınlaşan sınıf mücadelesinde nasıl bir hat izlemek gerektiği masaya yatırıldı.

Levent Dölek sunumunda CHP’nin peşine takılan solun bu yönelişe son verip sınıf siyasetine yüzünü dönmemesi halinde aynı kuyrukçuluğun yaklaşan yerel seçimlerde de tekrarlanacağı konusunda uyardı. Bu sefer belediyeleri “AKP’ye, “tek adam”a, faşizme kaybetmemek” gibi gerekçeler, CHP’yi desteklemenin özrü olacak dedi. Devrimci İşçi Partisi’nin sola yönelik eleştirilerinin müttefiklerimizle birlikte burjuvaziye karşı birlikte mücadele etme çağrısı olduğunu özellikle vurguladı. 15-16 Haziran büyük işçi ayaklanmasının yıldönümünün yaklaştığını hatırlatan yoldaşımız, Cumhuriyet tarihi boyunca işçi sınıfını ihya eden bir seçim sonucu görülmediğini, sol nezdinde en umut vadedenlerinden sonra bile burjuvazinin sınıfa ve ezilenlere saldırdığını anlatarak, 15-16 Haziranlar Kaveller Bahar eylemleri ve nihayet Gezi ile başlayan halk isyanıyla işçi sınıfı ve emekçi halk ne kazandıysa mücadele ile kazanmıştır dedi. 

Gelişmeler malum. Mehmet Şimşek’in ekonominin başına getirilmesiyle CHP ve Millet İttifakı cephesinde sermayenin çıkarlarına dayanan bir iyimserlik rüzgârı esiyor ve bir yapıcı muhalefet iklimi siyasete hakim oluyor. İşçi sınıfı için ise tüm bunlar sınıf mücadelesinin sertleşeceğinin habercisi. Toplantıda tartışmaların yoğunlaştığı konu da burası oldu. Özellikle fabrikalardan katılan öncü işçilerin aldığı sözlerde geleceğe dair umutsuz olmak için bir gerekçe olmadığı, işçi sınıfına ve sınıf mücadelesine güvenmek gerektiği vurgulandı. Bu vurgular iyi niyet beyanlarından ötedeydi. Somut mücadele deneyimlerinden hareket ediyordu. Konuşanlar istibdad rejiminin en koyu baskı uyguladığı dönemlerde dahi direnişler, grevler, fabrika işgalleri gerçekleştiren işçi sınıfının öncü mensuplarıydı.

Gerçek gazetesinin kahvaltılı okur toplantısı ekmeğimizi paylaştığımız, sıcak sohbetler, verimli tartışmalarla mücadele alanları için moral ve enerji topladığımız bir etkinlik oldu. Sınıf siyasetinin en büyük etkisi de bu. Belki seçimlere ve gündeme düzen siyaseti hâkim oldu ve sınıf siyaseti ile bu hakimiyeti kıramadık. Ancak sınıf siyaseti diyenlerin umutları düzen siyasetinin sahte bahar vaatlerine değil sadece işçi sınıfına bağlıdır. Umutlarımız kırılmadı çünkü işçi sınıfı hangi partiye oy vermiş olursa olsun ekmek mücadelesinde nasıl birleşebildiğini, istibdadın sopasına karşı hep birlikte nasıl direnebildiğini sayısız örnekle bize gösterdi. Bu mücadelelerin önderleriyle ve neferleriyle geleceği güzelleştirmek, gerçek baharı getirmek bizim elimizde. Hürriyet işçilerle gelecek!