Trump’ın damadı Jared Kushner barış arabulucusu mu, yoksa Siyonist işgalin destekçisi mi?

Kasım ayında, İsrail’in Dış İşleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, ABD’nin yeni seçilen başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’ın Ortadoğu’ya “barış” getirebileceğini, bunun için görevlendirilmesinin İsrail tarafından hoş karşılanacağını belirtti.

Okurlarımızın hatırlayacağı üzere Donald Trump’ın Siyonizm konusundaki tavrı başlangıçta belirsizdi; kendisi Filistin konusunda adil olacağını beyan etmişti. Ancak ardından, İsrail’deki ABD başkonsolosluğunu Kudüs’e taşıma vaadi ile esas tarafını belli etti; İsrail’in başkentinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasına ABD adına onay vererek Siyonizm’e önemli bir mevzi sözü verdi. Trump’ın damadı Kushner ile arasındaki ilişki biraz Erdoğan ile damat Berat Albayrak arasındaki ilişkiye benziyor. Kurulan bağlar yalnızca ailevi değil, Kushner aynı zamanda Trump’ın güvenilir bir müttefiki.

Geçtiğimiz yıllarda, Jared Kushner’ın ailesinin vergi kayıtlarından Batı Şeria’daki yasadışı Siyonist yerleşim alanlarında bulunan kurum ve kuruluşlara on binlerce dolarlık bağışlarda bulunduğu ortaya çıktı. İşgal altındaki Batı Şeria’da Kushner ailesinin fonladığı kuruluşlar arasında “Beyt El Yeşiva’nın Amerikalı Dostları” isimli kuruluş aileden 2013’te 20.000 dolar bağış aldı.

Haaretz gazetesinin haberine göre, bahsi geçen Beyt El Yeşiva’nın Amerikalı Dostları’nın başkanı David Friedman; kendisi Trump’ın İsrail ile ilişkiler konusunda başdanışmanı ve Trump tarafından ABD’nin yeni İsrail büyükelçisi olarak atandı ama henüz ABD Senato komisyonunun onayına ihtiyacı var. Friedman, İsrail aşırı sağının dostu. ABD’li İsrail karşıtı solcu Yahudileri geçmişte Nazilerle işbirliği yapmış olan Yahudilere benzeterek aşağılamış biri. Göreve atanır atanmaz bir açıklama yaparak “İsrail’in ebedi başkenti Kudüs”ten söz etti,

Kushner ailesinin bağış yaptığı kurumlar listesinde aynı zamanda Etzion Derneği de var. Bu derneğin desteklediği Yehivat Har Etzion, Kibbutz Migdal Oz ve Herzog koleji öğretmen eğitim enstitüsü Kudüs’ün sınırındaki yasadışı Gush Etzion yerleşiminde bulunuyor. Kushner ailesi 2012’de Etzion derneğine 5,000 dolar, 2013’de ise 10,000 dolar bağışlamış. Kushner ailesi aynı zamanda 18 milyon dolarlık bağışı da Kudüs’teki Shaare Zedek Sağlık Merkezi’ne yapmış.

Kushner ailesinin “hayırseverliği”nin bir başka ayağı da Siyonist işgal kuvvetlerine yaptığı bağışlardan oluşuyor; 2011 ve 2013 yılları arasında aile İsrail Savunma Güçlerinin Dostları adlı derneğe toplamda 315,000 dolar bağışladı. Filistin halkının günlük hayatını dahi cehenneme çeviren işgalci İsrail ordusunu destekleyen başka bir organizasyon olan Meir Panim Lachayal’a ise aile tarafından 4,000 dolar bağışlandı. Kushner ailesi açıkça, Filistin topraklarında işgalin sürdürülmesi açısından en önemli kurumlardan birini; binlerce Filistinlinin katili İsrail ordusunu destekliyor, yani Filistin topraklarında işgali, Filistin halkına yönelik ablukayı, katliamları destekliyor! Ailenin fonladığı Siyonist kurumların listesi burada da bitmiyor, ancak Kushner’ın Ortadoğu’ya nasıl bir “barış” getireceğini anlamak için bu kadarını bilmek yeterli. Bu tablonun bize açıkça gösterdiği bir nokta daha var; çiçeği burnunda ABD başkanının dostlarını, müttefiklerini Siyonistler oluşturuyor. Filistin konusunda adil olacağını söyleyen Trump, İsrail-Filistin konusunda tavsiyelerini uzun yıllar boyunca Siyonist işgali fonlamış, desteklemiş insanlardan alıyor.

Ortada su götürmez bir gerçek var. Trump’ın da Kushner’ın da Ortadoğu’ya ve Filistin’e barış getireceği yok, onların amacı bölgede ileri karakolları rolünü üstlenen, güvenilir müttefikleri İsrail’i korumak, Filistin topraklarında işgali ve Ortadoğu’da kendi denetimlerini sürdürmek! Ortadoğu halkları emperyalistlerin, Siyonistlerin bölgeye barış getirmek adı altında neler yaptıklarını çok iyi bilir, ABD emperyalizmini Afganistan’dan, Irak’tan tanır. Kendisi de işgalci olan ABD’nin, uzun süredir işgal altında olan Filistin konusunda bir anda adil davranmaya başlayacağı yalanlarına da inanmaz!