Siyonistler Gazze’yi bombaladı; Türkiye hükümeti bakanı Tel Aviv’den izledi

26 Haziran 2016'da Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi adı ile başlayan süreç, resmiyet kazanarak kağıda dökülmüş, AKP Siyonist oluşum ile masaya oturarak anlaşma imzalamıştı. Devrimci İşçi Partisi bu anlaşmaya ve anlaşmaya giden sürece adını koymaktan çekinmemiş; AKP'nin uzun süredir savunucusu rolüne soyunduğu, davasını kendi kitlesine propaganda aracı yaptığı Filistin halkına ihanet ettiğini söylemişti. Bu anlaşma ile İsrail köşeye sıkıştırılmak bir yana, işgalci oluşumun eli daha da güçlendiriliyor, Siyonizm ile ticari, politik ilişkiler artıyor, Gazze ablukası adeta sahipleniliyordu.

AKP ise Siyonizm ile normalleşme anlaşmasını Filistin halkına karşı uzun yıllar boyunca kardeşçe duygular beslemiş Türkiye halkına bir müjde gibi duyurmuştu. Hatırlarsanız Binali Yıldırım bir adım öteye gidip bu anlaşma ile Gazze ablukasının büyük ölçüde kalkacağını ileri sürmüştü.

Ancak normalleşme anlaşmasının altına imza atıldığından beri bu anlaşmanın Filistin halkını sattığını kanıtlayacak birçok gelişme oldu. Örneğin Mavi Marmara davası, anlaşmanın maddelerinden biri uyarınca, düşürüldü ve Siyonist katiller aklandı. Ticari ilişkiler katlanarak arttı. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek Kudüs'te 4 Siyonist askerin öldürüldüğü bir eylemi "terör" diye nitelendirerek kınadı. AKP şu anda İsrail'in Filistin'den çaldığı doğalgazı Siyonistlerden satın alıp Avrupa'ya pazarlamak için ellerini ovuşturuyor. Geçtiğimiz günlerde bütün bu rezilliklere bir yenisi daha eklendi.

Hem de ne rezillik! 7 Şubat'ta Bakan Nabi Avcı, 6 yılın ardından İsrail'e giden ilk Türkiyeli bakan olarak, Siyonist devleti ziyaret ediyor. O sırada, Hamas'ın attığı ileri sürülen bir füzeye karşılık, Siyonist işgal gücünün uçakları Gazze üzerinde uçarak, çok sayıda hava saldırısı gerçekleştiriyor! Bakan Nabi Avcı, bu saldırıların Hamas'a karşılık vermek için yapıldığı iddiasına ilişkin "Hamas'ın ben buradayken böyle bir şey yapacağını zannetmem." diyor. Peki Nabi Avcı, kendisi oradayken İsrail'in neden Gazze'yi bombaladığını soruyor mu? İsrailli bakan Hamas ile savaşa hazır olmalıyız diyerek Filistin direnişini tehdit ederken ağzından en ufak itiraz çıkıyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bakanı Tel Aviv'de Siyonistlerle görüşürken yapılan bu saldırılara verilecek karşılık yalnızca Dışişleri Bakanlığı sayfasından bir kınama yayınlamak olamaz! Hep söyledik, söylemeye devam edeceğiz; İsrail ile ekonomik, politik, diplomatik, askeri, kültürel bütün ilişkiler kesilmeden, Siyonist devletin Filistin halkına yönelik saldırıları geriletilemez! Gazze halkının üzerine bombalar yağarken dahi utanmadan Siyonist devlet ile ilişkileri devam ettirmek, olsa olsa bu saldırılara onay vermek olur.

AKP'nin Filistin halkına ihanetleri söz konusu olduğunda bu ne ilk, ne de son olacak. Dolayısıyla, biz hiçbir zaman AKP'nin Filistin davasının yanında olduğuna, İsrail'e karşı durduğuna inanmadık. Türkiye burjuvazisinin Siyonizm ile ilişkilerini her daim teşhir ettik, AKP'nin emperyalizme ve Siyonizm'e hizmetlerini yılmadan halka anlattık. Ancak içinde AKP'nin Filistin konusunda samimiyetine dair en ufak inancı kalan var ise, yineleyelim:

Bu konu üzerine görüşümüz berrak olmalı. AKP Filistin halkının dostu değildir; AKP Siyonizm ve emperyalizmle işbirliği içerisindedir! İsrail adındaki işgalci, katliamcı, gerici oluşumla dost olan aynı anda Filistin’e de dost olamaz!  Devrimci İşçi Partisi Filistin halkının gerçek dostu olduğu için, dost görünüp, Siyonistlerle normalleşme anlaşması imzalayanları teşhir etmeyi görev bilir.

Arapların, Yahudilerin bir arada yaşadığı, nehirden denize özgür, laik bir Filistin devleti; kınama yayınlayarak değil; Siyonizm'e taviz vermeden, Filistin halkı ile omuz omuza mücadele ederek kurulur. Devrimci İşçi Partisi bu yolun yolcusudur.