Obama özgürlükçü değil katildir!

 

ABD'de Yüksek Mahkeme, her eyaletin farklı bir uygulamaya sahip olduğu eşcinsel evlilikler konusunda federal çapta geçerli olan bir karara imza atarak tüm ülkede eşcinsel evlilikleri yasal hale getirdi. Bizler evlilik hakkı dahil olmak üzere eşcinsellerin tüm eşitlik taleplerini benimsiyor ve savunuyoruz. Ancak ABD'de mahkemenin verdiği son kararı eşitlik için bir zafer olarak yorumlayan Obama bir anda bir özgürlük kahramanı olarak lanse edilmeye başlandı. Eşcinsel hakları son dönemde İsrail tarafından da kendini meşrulaştırmak için suistimal ediliyor. “Pinkwashing” (”pembe aklama”) olarak bilinen bir politika çerçevesinde İsrail, eşcinselliğin özgür olmadığı Arap coğrafyasının ortasında eşcinsel haklarının korunduğu bir demokrasi ve özgürlük vahası gibi gösteriliyor.

Onca ülkeyi bombalarken, insansız hava araçlarıyla yargısız infazlar yaparken kendine Nobel barış ödülü verdirten Obama'nın ve temsil ettiği Amerikan emperyalizminin ikiyüzlülüğü bizi hiç bir zaman şaşırtmayacaktır. Obama, eşcinsellere evlilik hakkı tanınmasını kutlarken başında olduğu ülkede polisin ırkçı cinayetleri devlet tarafından korunmaya devam ediyor. En son bir kilisede dokuz siyah öldürüldüğünde Obama ırkçılıktan söz etmiyor, silah yasalarına çatıyor! Obama, bir yandan eşcinsel evlilikleri savunurken bir yandan da eşcinsellerin hapis ve kırbaç cezalarına maruz kalıp idam edildiği Katar, Suudi Arabistan gibi devletlerin uygulamalarına karşı en ufak bir eleştiride dahi bulunmuyor. Avrupalı emperyalistlerle birlikte Ukrayna'da sola ve işçilere olduğu kadar sistematik olarak eşcinsellere de saldıran Nazileri destekliyor.

Tüm bu gerçekler ortadayken hem ABD hem de İsrail, her daim kendilerini savunacak sol liberal, kimlik politikasına saplanmış bir güruhu hazır kıta olarak bulmakta zorlanmıyor. Geçen yıl çeşitli ülkelerde ve Türkiye'de de Britanya, Danimarka, İsrail vb. devletlerin himayesinde gerçekleşen eşcinsel yürüyüşlerinin bu yıl da Obama'nın reklam kampanyasına dönüşmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Biz ise bu emperyalist ülkelerin ve Siyonizmin eşcinsel hakları üzerinden kendilerini meşrulaştırmasına karşı gerçekleri teşhir etmeye devam edeceğiz.