Kadın düşmanı Yeni Akit ’e, kadın düşmanlarından ödül

Kadın düşmanı Yeni Akit ’e, Binali Yıldırım eliyle ödül

Geçtiğimiz günlerde meclis başkanı ve AKP’nin İstanbul belediye başkan adayı Binali Yıldırım yine tartışmalı bir konuyla gündeme geldi. Belediye ve Özel İdare Çalışanları Sendikası (Bem-Bir-Sen) tarafından düzenlenen bir etkinlikte Yıldırım, Yeni Akit  gazetesine “Aileyi koruma” ödülü verdi.

Ödülün tartışmaya sebep olmasının nedeni ise Yeni Akit ’in yıllardır kadına yönelik ayrımcı, küçük düşürücü, hakaret içerikli söylemleriyle dikkat çeken bir gazete olması. Bu gazete kadınların çalışmasından sosyal hayattaki yerlerine, çocuk gelinlerden tecavüzcülerin aklanmasına kadar birçok konuda hadsiz söylemleriyle defalarca gündeme geldi.

Geçtiğimiz Eylül ayında Yeni Akit  internet sitesinde yayınlanan “Kadın mısınız, Bayan mı?” başlıklı anket dikkat çekmişti. Ankette kadınlar, kadın ve bayan olarak ikiye ayrılmış, kadın için cilveli, bayan için mücadeleci kelimelerini kullanılmıştı. Yine Yeni Akit  gazetesinde fotoğraflarda yer alan kadınların kollarının dahi sansürlenmesi de bir başka tartışma konusu olmuştu. Gazete yazarlarından Vehbi Kara ise çalışan kadınlardan bahsederken "Ne kadar hayâsız olursa; mesleğinde o kadar başarılı sayılmaktadır” demişti.

Geçtiğimiz Aralık ayında ise yine bir Yeni Akit  yazarı; kadınlara, şiddete karşı koymamayı öğütlemişti. Kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmelerinin  “aile kurumunu” ve kadını çürüttüğü tezini öne atarak, neredeyse suçlusunun kadın olduğunu iddia etmişti. Çocuk yaşta gerçekleştirilen evlilikler üzerine yapılan bir röportajda ise evliliklerde yaş sınırı olmadığını belirterek çocuk istismarına açıkça destek vermişti.

Örnekler de gösteriyor ki Yeni Akit kadın düşmanlığını kendine iş edinmiş, her fırsatını bulduğunda kadınlara saldırıyor. Her fırsatta, her dönemeçte kadınları aşağılayan, kadının toplumsal yaşamdan ve üretimden çekilmesini öğütleyen, çocuk istismarına açık çek sunan bu gazete nasıl eski Başbakan, yeni TBMM başkanı ve AKP’nin gayrimeşru belediye başkan adayı Binali Yıldırım’dan “Aileyi koruma” adına ödül alır?

Bu cesareti işte buradan alıyorlar

Yeni Akit’e verilen bu ödülün ve daha önce gazetelerinde sayfa sayfa yazdıkları cümlelerin bir zemini var. Bu zemin AKP’nin yıllardır sistematik olarak gerçekleştirdiği kadın düşmanı söylemler ve kadın düşmanı politikalardır. Tecavüz ettikleri kadınla evlenen tecavüzcünün aklanmasını öngören önerge, şiddet mağduru kadının mesai saatlerinde polise başvurmamasını söyleyen komisyon yasası ve diğerleri bu zemini oluşturuyor.

Yeni Akit’in yazarları da yaptıkları her haberde, kurdukları her cümlede cesareti AKP hükümetlerinin yıllardır sürdürdüğü politikalarından alıyor. Görüldüğü gibi bu fütursuz kalemler karşılıksız bırakılmıyor, ödüllerini alıyor.

Ancak unuttukları bir şey var. Kadınlar onların el ele yürüttükleri bu politikalara geçit vermeyecek. 2016’da gece vakti, mecliste neredeyse kimse yokken çocukların tecavüzcüsüyle evlendirilmesini düzenleyen önergenin, binlerce insanın sokaklara dökülüp geri çekilmesini sağlaması hâlâ hatırlarımızdadır. Bu ilk değildi, son da olmayacak. Tacizi, tecavüzü, şiddeti haklı gösteren; çocukları tecavüzcüleriyle evlendirmeyi öngörüp istismarın önünü açan; kadını toplumsal yaşamdan, üretimden çekip eve hapsetmeyi amaçlayan iktidara da, onun işbirlikçi kalemlerine de kadınlar gereken cevabı mücadeleyle verecektir.