İstibdad rejimi Dünya Bankası’ndan pekiyi aldı!

İstibdad rejimi Dünya Bankası’ndan pekiyi aldı!

Berat Albayrak twitter hesabından Türkiye’nin Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı (Ease of doing bussines) endeksinde 17 basamak yükselerek 190 ülke arasından 43. Sıraya geldiğini duyurdu. İş yapma kolaylığı tabii ki sermayenin devlet düzenlemelerine takılmadan, sendikalara çarpmadan kolayca mülk edinip kâr edebileceği bir ortamı anlatıyor. Reform dediği de sermayenin yapılması için “yapısal reformlar” adı altında bastırdığı emekçi halk düşmanı uygulamalar. Yani son bir yılda iş yapma kolaylığında 17 basamak yükselen Türkiye sermaye için cennetin basamaklarını tırmanırken işçi ve emekçi halk giderek daha fazla cehenneme itiliyor.

Berat Albayrak, Dünya Bankası’nın bahse konu endeksindeki durumu marifetmiş ve sanki Türkiye’nin gelişmesinin göstergesiymiş gibi sunuyor. Oysa Türkiye bu endekste Ruanda’yı Mauritus’u ve Ermenistan’ı yakalayabilmiş değil! Büyük ilerleme kaydedildiği söyleniyor. Oysa söz konusu endekste Afganistan, Kenya ve Fildişi, Sahilleri puanlarını Türkiye’den çok daha fazla arttırmış durumda.      

Emperyalist Dünya Bankası’ndan pekiyi notu alan Berat Albayrak, Türkiye’nin gelişmesiyle değil sermayeye yaptığı hizmetle ve halka kestiği faturayla övünüyor!   

Özellikle bir ayrıntıya dikkat çekmek lazım. Türkiye bir dizi kriter içinde en çok yargının hızlı ve sonuç alıcı işleyişi açısından öne çıkıyor. Bu durum yargının büyük güven kaybı yaşadığı insanların adeta adliyede süründürüldüğü bir dönemde son derece ilginç. Demek ki patronlar için durum öyle değil. İstibdad rejimi sadece yargıyı siyasi tahakküm altına sokmuyor. Aynı zamanda bu sermaye dostu bir yargı rejimi anlamına geliyor.

Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan ve bu sebeple işten atılan işçilerin mahkemeleri yıllarca sürüyor. İşçiler, işten atıldıklarında patronların gasp ettiği, geriye dönük sigorta primleri, kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilmek için yıllarca uğraşıyor. Tabii ki istibdad rejimi bu durumun çaresini zorunlu arabuluculuğu dayatarak çözdü. Arabuluculuk süreci hakkını almaktan umudunu kesmiş işçileri, alacaklarının hiç değilse bir kısmını kurtarmak için anlaşmaya zorluyor. Türkiye’nin İş Yapma Kolaylığı karnesine bir puan daha ekleyin!

Liberal uyuşturucunun etkisinde emperyalizmden ve sermayeden demokrasi, hukuk ve özgürlük bekleyenler… Uyanmanız için daha ne lazım!