İspanya: Madenciler başkent yolunda

İspanya'da, binlercesinin iradesini temsilen 200 madenci işlerini kaybetmemek için 500 kilometre yol yürüyecek. Madencilerin 11 Temmuz'da başkente varması bekleniyor. Tam da o gün İspanya Başbakanı'nın banka iflasları hakkında parlamentoda bilgi vermesi söz konusu.

Kuzeybatı'daki Asturias bölgesinin madencileri, hükümetin kemer sıkma önlemleri nedeniyle büyük sıkıntıda. Madencilik faaliyetleri için verilen desteğin kaldırılması Asturias'ta tek bir madende 8.000, ülkenin tamamında ise 40.000 madenciyi işsiz bırakacak. Avrupa Birliği'nden alınan 100 milyar avroluk yardım paketi doğrudan bankalara devredilmişti. İspanya devleti, parayı batık bankaları kurtarmak için harcarken cehennemden kömürü ve cevheri sökenlere ise işini kaybetmek düşüyor.

Köklü bir mücadele geleneğine sahip maden işçilerini ikna etmek ise hiç kolay olmayacağa benziyor. 18 Haziran'daki madenciler grevine ülke çapında katılım %100'dü! Yani o gün tek bir madenci çalışmadı. Madenleri işgal eden işçilere polis saldırdı. Otoyolları ve demiryollarını barikatlarla kesen, dağ bayır polis kuvvetleriyle çatışan Asturias madencileri nenelerini ve dedelerini aratmadılar. Yaptıkları el yapımı füzelerle polisi püskürttüler.

Asturias madencileri İspanyol Devrimi sırasında binlerce ölü vermiş ama hem cumhuriyet hem faşist düzen kuvvetlerine yıllarca diz çökmemişti. 4 Ekim 1934'te madencilerin grevi ile başlayan ve sonunda topyekün bir ayaklanmaya dönüşen süreç bölgede komitelere dayalı bir işçi iktidarı kurulması ile doruğa ulaşmıştı. İşçi iktidarı ileride diktatör konumuna yükselecek General Franco tarafından yıkılmıştı. Bu bastırma esnasında üç bin madenci öldürülmüş, onbinlercesi tutuklanmıştı.

İspanya hükümeti ateşle oynayarak yeraltında uyuyan devi tekrar uyandırdı! Bu devin öfkesinden dünyanın işçi ve emekçileri değil emek sömürüsüyle yaşayanlar ve onların hükümetleri korksun!