Güle güle, Roboski canavarı… Yine görüşeceğiz!

30 Ağustos, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde devir teslim töreninin yapıldığı tarihtir. Ağustos ayı içinde toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) çerçevesinde yapılan atamalar sonucunda yeni görevlere tayin edilenler, seleflerinden görevi, bu tarihte teslim alır. Bu yıl TSK’nın en üst düzey komutanı da değişti. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel emekliye ayrıldı, yerine Orgeneral Hulusi Akar atandı. Söylendiğine göre eski komutanın bazı sağlık sorunları dolayısıyla devir teslim töreni erken yapıldı. Ama bugün Necdet Özel’in resmi görevinin asıl sona erme tarihi.

Necdet Özel ordunun doruğuna o dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki AKP hükümeti ile TSK arasındaki gerilimlerin sonucunda eski komutanlar çekilince tırmandı. 2010 Ağustos ayında Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Özel, Türkiye tarihinin en kısa Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapmış subayı olmalı. 29 Temmuz 2011’de bu mevkide, 4 Ağustos’ta ise Genelkurmay Başkanlığı’na atanmıştı! Bir bakıma, TSK içindeki bir yöneliş değişikliğini temsil etti hep. Bundan olsa gerek, emekliye ayrılırken günümüzde cumhurbaşkanı olan Erdoğan tarafından Devlet Şeref Madalyası ile ödüllendirildi.

TSK, kimilerinin sandığı gibi milli çıkarlarımızı savunan bir ordu falan değildir. Emperyalizmin NATO adını taşıyan uluslararası askeri vurucu gücünün dişlileri arasına sıkıştırılmış bir güçtür. Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar geçtiğimiz günlerde, ayağının tozuyla İncirlik Hava Üssü’ne gitmiş, sabah 4’lere kadar orada ABD askeri yetkilileriyle toplantılar gerçekleştirmiştir. TSK, ABD ordusu ile iç içe çalışan bir kurumdur.

Bu ordunun en üst düzey komutanı olarak Necdet Özel’in 2011 Ağustos ayında Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesinden sonra ilk önemli askeri operasyonu ne olmuştur? 28 Aralık gecesi, Şırnak’ın bir köyünde, Roboski’de, çoğu çocuk 34 Kürt’ü ve katırlarını sınır ticareti için geçtikleri Irak dönüşünde askeri uçaklarla bombardımana tâbi tutarak katletmek! Bir komutan için ne büyük askeri başarı, ne büyük şeref!

Roboski katliamının emrini Necdet Özel’in kendisinin vermiş olduğu devletin savcısı tarafından açıklanmıştır. Dolayısıyla en azından Necdet Özel’in 34 masum Kürt’ün kanını elinde taşıdığı biliniyor. Henüz bilinmeyen Özel’e de emrin daha üst bir makamdan verilip verilmediği. Devlet bu dosyayı “kaçınılmaz görev kusuru” tespiti ile kapattı. Bu dosya ebediyen kapalı kalmayacaktır. Gün gelecek, devran dönecek, Roboski katliamının hesabı sorulacaktır. Bu düzenin mahkemelerinde yargılanamazsa, geleceğin işçi iktidarında Necdet Özel ve daha üst makamlardaki suç ortakları yargılanacak ve hak ettikleri cezaya çarptırılacaktır!

Ve o zaman Tayyip Erdoğan’ın Roboski cinayetinden kısa süre sonra Kürt halkının acısıyla alay eder gibi kendisine verdiği Üstün Hizmet Madalyası da, şimdi emekliye ayrılırken verilen Devlet Şeref Madalyası da sökülecektir!

Güle güle Roboski canavarı. Yine görüşeceğiz!