FETÖ ne zaman kuruldu?

Cumhurbaşkanı, hükümet ve yargının sözcüleri, Fethullah Gülen cemaatinin bir terör örgütü olduğunu ısrarla ifade ediyorlar. “FETÖ” kısaltması tam da bunu ifade ediyor. Madem bu böyle o zaman biz de soruyoruz: FETÖ ne zaman kuruldu?

Örgüt, tanım gereği, bir ortak amaç uğruna birlikte çalışan insanların bilinçli olarak kurdukları bir yapıdır. Kendiliğinden, mantar gibi çıkmaz ortaya. Terör örgütü, hem yasadışı olduğu, hem de silah, istihbarat, kadro, büyük para vb. gerektirdiği için bilinçli karara ve planlamaya daha da çok ihtiyaç duyar. Öyleyse soruyoruz: FETÖ’yü kuran bilinçli karar ne zaman verilmiştir?

Bu konuda AKP hükümeti şaşkın ve çelişik açıklamalar yapıp duruyor. En son AKP’nin Afyonkarahisar’da topladığı kampta yaptığı konuşmada Başbakan Binali Yıldırım bu çelişkilerin en ileri biçimini ortaya koydu.

Yıldırım önce kesin bir dille şöyle diyor: “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ), AK Parti döneminde doğmamıştır…” Tam da bizim sorduğumuz soruya cevap vermiş Yıldırım. O zaman soralım: Ne zaman doğmuştur?

Yıldırım bu cümlenin devamında FETÖ’nün AKP döneminden çok önce kurulduğunu iddia ediyor: “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ), AK Parti döneminde doğmamıştır, FETÖ, AK Parti döneminde palazlanmamıştır. Bu terör örgütünün sanki AK Parti döneminde kurulmuş, güçlenmiş gibi gösterme gayreti içinde olanlar var. Bunlar kendi kusurlarını, yanlışlarını örtmenin telaşı içindeler. Bu kanlı örgütün geçmişi ta 1960 yılların sonlarına kadar gider.”

Buradan bir tek şey anlaşılabilir. FETÖ 1960’lı yılların sonunda kurulmuştur. O zaman cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi AKP cemaate destek olmakla, “Ne istediniz de vermedik?” diye sorulacak bir ilişki içinde olmakla, bilerek ya da bilmeyerek bir terör örgütüne destek olmuş olmaktadır!

Ama aynı konuşmada Yıldırım FETÖ’nün kuruluşu için bir de bambaşka bir tarih daha veriyor: 17-25 Aralık. Bakın ne diyor: “Bizim için kırmızı çizgi, terör faaliyetinin başladığı gündür, o da 17 Aralıktır.”

“Siz” kimsiniz? Yargı adına mı konuşuyorsunuz? Yoksa yargının sizin talimatlarınızla çalışmakta olduğunu itiraf ediyor olabilir misiniz?

Ama bundan daha da önemlisi şu: 17 Aralık 2013 “AKP dönemi” değil midir? Demek ki FETÖ aslında AKP döneminde kurulmuş!

Yıldırım diyecektir ki, “biz o aşamadan itibaren işbirliği yapmadık”. O zaman soralım: Neden 17-25 Aralık kuruluş tarihi? Elcevap: “Bu örgüt ilk defa devletle bilek güreşine 17 Aralık'ta başlamıştır.”

Şimdi çoluk çocuk bile bilir ki, bir terör örgütü ilk eylemine girdiği gün kurulmaz. O eylemi yapmak için daha önce teşkilat, gizlilik, kadrolar, sızma, istihbarat, gibi hazırlıkları yapması gerekir. FETÖ dört bakanın ve oğullarının yolsuzluk dosyalarını istihareye yatarak mı elde etti? Öyleyse binlerce yargıç, savcı ve polis şefini neden hemen bu olayların ardından görevlerinden aldınız? Demek ki örgütlenme daha önce başlamış! Yani kaçış yok: FETÖ AKP döneminin en azından bir bölümünde, AKP onunla işbirliği yaparken terör örgütü imiş.

Bir örgütün kuruluş tarihini hem 1960’lı yılların sonu, hem de 2013 diye vermek epey marifet. Ama bu AKP’yi kurtarmıyor.

Yıldırım “AKP döneminde kurulmadı tezini neye dayandırıyordu? Yukarıdaki alıntıdan okuyalım: Bu terör örgütünün sanki AK Parti döneminde kurulmuş, güçlenmiş gibi gösterme gayreti içinde olanlar var. Bunlar kendi kusurlarını, yanlışlarını örtmenin telaşı içindeler. Bu kanlı örgütün geçmişi ta 1960 yılların sonlarına kadar gider.”

Ama aynı konuşmada Yıldırım Meclis’te Darbeleri Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadede AKP’yi suçlayan eski Genelkurmay başkanı Hilmi Özkök’e de verip veriştiriyor:

"Eski bir Genelkurmay başkanı çıkıp diyor ki 'Biz 2004'te uyardık.' Ne uyardınız kardeşim, karara bakıyoruz, 'Nur cemaati ve hizmet hareketi izlenmelidir.' Ne zamandan beri cemaatler terör örgütü oldu? Bizim için kırmızı çizgi, terör faaliyetinin başladığı gündür, o da 17 Aralıktır.”

Ee, madem 17 Aralık 2013 tarihinden önce FETÖ sadece bir cemaatti, daha önceki iktidarların sözcüleri neden “kendi kusurlarını, yanlışlarını örtmenin telaşı içindeler”? Cemaat suç değilse, 17 Aralık’tan önce terör örgütü yoksa onların da “kusuru, yanlışı” olmaz ki telaşlansınlar!

Cümle sayısından daha çok çelişki! Tesadüf mü dersiniz?

Biz sormaya devam edeceğiz: FETÖ tam olarak ne zaman kuruldu?