DAİŞ elini işçi sınıfından çek!

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD ya da DAİŞ) Libya’daki uzantıları aracılığıyla 13 Kıpti’yi kafasını keserek katletti. Kıpti, Mısır’ın yerli Hıristiyanlarına verilen ad. İslam Mısır’a gelmeden önce Mısır’da hâkim din Kıpti Kilisesi’ne bağlı Hıristiyanlıktı. Kıptiler bugün Mısır’da çoğunluk Müslümanlar karşısında azınlıktır, ama nüfusun yaklaşık yüzde 10’unun Kıpti olduğu tahmin ediliyor.

DAİŞ’in öldürdüğü Kıptilerin ülkenin Trablusgarp olarak anılan Batısında işi neydi ki? Evet, Mısır ile Libya komşu. Ama Osmanlı dönemindeki adıyla Trablusgarp, bugünkü adıyla Tripoli Mısır’dan yüzlerce kilometre uzaklıkta. O zaman bu insanlar ne yapıyordu Libya’nın uzak batısında?

Yoksul Kuzey Afrika ülkeleri genellikle Avrupa’ya işçi göçü verir. Mağrip olarak bilinen Batı Arap dünyası ülkelerinden insanlar başta Fransa olmak üzere, İspanya, İtalya veya Yunanistan’a kayıt dışı biçimde girer, ekmeklerini çıkarmaya çalışırlar. Mısır farklıdır. Bu ülkeden kaynaklanan göçmen işçiler esas olarak Avrupa’ya değil, Körfez ülkelerine ve komşu Libya’ya göçerler. Libya’da olağan dönemlerde bir milyon dolayında Mısırlı işçi çalışır ve yaşar.

İşte boğazları doğranarak öldürülen Kıptiler bu işçilerdendir. DAİŞ denen alçaklık makinesi şimdi Libya’da iktidar konusunda bayağı iddialı. DAİŞ’in Libya kolunun adı, Trablusgarp Eyaleti İslam Devleti (TEİD). Bu örgüt sırf Hıristiyan oldukları için bu işçilerin boğazlarını kesmiştir. Ama böylece yaşadıkları memleketten yüzlerce kilometre ötede kendilerinin ve ailelerinin rızkını arayan, üstelik gencecik insanlar güya din adına insanlara düşmanlık yapan bu cani örgüt tarafından katledilmiş oluyor. Ayağını denk al DAİŞ! Dünyanın ezilenleri arasında en güçlüsüne saldırdın. Hesabı sorulacaktır. Dini, mezhebi, milleti dolayısıyla işçinin ekmeğiyle oynayanlar hesap verecektir. İşçi sınıfının birliğini bu haince cinayetlerle bozanlar, işçi sınıfının en zor koşullarda yaşayan göçmen unsurlarını hedef alanlar bilsinler ki gün gelir, bunun cezasını en ağır biçimde öderler.

Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu DAİŞ’i pek bir sakındılar. Sünnilerin ezilmesinin ürünü olarak meşrulaştırmaya çalıştılar. Şimdi marifetleri ortaya çıktıkça da susuyorlar. Erdoğan ta Amerikalarda öldürülen üç Müslüman gence sahip çıktı, Obama’ya da “Ey Başkan!” diye hesap sordu. Şimdi bir de “Ey DAİŞ!” demenin zamanı değil mi? Daha on gün önce Ürdünlü pilot yakıldığında kınamıştı Erdoğan. Şimdi neden susuyor? Ha, tabii Ürdünlü pilot Müslüman’dı, Mısırlı işçiler Hıristiyan.

Hani yaradılanı yaradandan dolayı severdiniz? Yoksa Hıristiyanları Allah yaratmadı mı da 13 Kıpti bir Ürdünlü edemedi!

Biz Müslüman olsun, Hıristiyan olsun, işçi sınıfından bütün insanları savunuruz. O yüzden biz bütün dünyayı kucaklarız, siz ise bırakın din savaşlarını, mezhep savaşı peşinde koşarsınız!