Çıkın aradan!

Metal sektöründe patron sendikası MESS’in sefalet dayatmaları dolayısıyla çıkmaza giren toplu sözleşme görüşmelerinde Çalışma Bakanı Julide Sarıeroğlu araya girdi. Bu araya girişleri daha önceden de biliyoruz ve işçinin hayrına sonuç verdiği de görülmüş değil. Nitekim yapılan görüşmede sadece Türk Metal’in yer alması DİSK’e bağlı Birleşik Metal’in dışlanması, niyetlerin iyi olmadığının kanıtı.

Ayrıca gizli kapaklı yapılan görüşmede ne konuşulduğu neyin pazarlığının yapıldığı da belli değil. Acaba gerçekten bir orta yol bulmak için mi buluştular yoksa bir satış sözleşmesini işçileri isyan ettirmeden nasıl kabul ettiririz bunun planlarını mı yaptılar? Eğer yakında Afrin, Mınbiç olayları dolayısıyla “vatan, millet, Sakarya” edebiyatıyla metal işçisine fedakârlık çağrıları yapmaya başlarlarsa bilin ki bu sözler ne vatan ne millet içindir, gizli kapaklı ihanet masalarında kotarılmış planların parçasıdır. Metal işçisi zaten sadece sefalete katlanarak değil cephede canını vererek de her zaman bedellerin en büyüğünü ödemiştir.  Patronların ve iktidar milletvekillerinin çocukları ise bedellerini her daim Ziraat Bankası’na yatırır.

Çalışma Bakanı ve AKP hükümeti metal sektöründe anlaşma olsun istiyorsa yapacağı tek bir şey vardır. Araya girmek değil. Aradan çekilmek. Grevleri yasaklayarak patronlar lehine müdahale etmeyeceğini tüm kamuoyu önünde açıklamak. İşte o zaman MESS ve sendikalar arasında gerçek bir toplu sözleşme masası kurulabilir. Bugüne kadar “nasıl olsa grev yasaklanır, Yüksek Hakem Kurulu’nun zamları da yüzde7-8’i geçmez” rahatlığıyla hareket eden MESS, masaya gerçek bir teklifle gelmek zorunda kalır. Gelmezse de greve katlanır.