AKP kaç parça (3)?

Merkez Bankası’nın faizleri düşürmemesi AKP içinde ciddi bir gerginliğe yol açtı. Bu tartışmanın en önemli şahsiyetlerinden biri de Durmuş Yılmaz oldu. Kimdir Durmuş Yılmaz? AKP’nin 2006 yılında Merkez Bankası başkanlığına getirdiği, beş yıl boyunca bankanın başında kalan şahıs. Yılmaz, son haftalarda Erdoğan’ın Merkez Bankası üzerinde faizleri düşürmesi için yaptığı baskıya karşı sesini yükseltti. Ekonomideki bütün sorunların çözümünün para politikasında aranmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan durur mu? Hemen cevap yetiştirdi: “ Durmuş Bey kendi işine baksın. Onu muhatap alacak değilim.” Ama arkasından bal gibi muhatap alarak polemik yaptı, ABD, Avrupa ve Japonya’yı örnek verdi!

Önemli olan şu: AKP çevrelerinden Erdoğan’ın cevap verdiği insanlar genellikle susarlar. Yılmaz susmadı. Bu sefer de Erdoğan’ın ekonomi biliminin en temel olgularını ters yüz ederek “düşük faiz düşük enflasyon getirir” safsatasına karşı şöyle bir cevap verdi: “Smith’in, Keynes’in ve diğerlerinin kitaplarını bir alana yığalım ve yakalım. Sonra da, Merkez Bankası yasasını değiştirip faizleri sıfırlayalım, görelim öyle mi oluyormuş.” (Vurgular bizim.)

 Buradaki imge ve kelime seçimlerinin ne kadar ağır olduğunu görüyor musunuz? İster bilinçli, ister bilinçaltı. Yılmaz, önce Nazi Almanya’sında yapılan meydanlarda kitap yakma işine gönderi yapıyor. Müthiş bir imge. Sonra da faizleri “sıfırlayalım” diyor. Bu terim ekonomi literatüründe yoktur. Mesela “sıfır faiz uygulayalım” denir de “sıfırlayalım” denmez. Türkiye’de “sıfırlama”nın Bilal’e referans olduğunu herkes biliyor! Durmuş kasıtlı söylememiş olsun. Bilinçaltının nasıl bir durumda olduğunun iyi bir işaretidir.

(Erdoğan Yılmaz’ı muhatap almama sözünden geri dönmek istemediği için olsa gerek, şimdilik Yılmaz’a cevap işini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybek’e devretmiş görünüyor. Tabii Latin Amerika seyahatinden döndü ya, şimdi ağzını yeniden açabilir.)

“AKP kaç parça?” sorusuyla Yılmaz Durmuş'un ne ilgisi var diye soracaksınız? Adam eski Merkez Bankası başkanı, teknokrat biri. Ununu elemiş, eleğini asmış diyeceksiniz. Bir kez daha düşünün bunu söylemeden önce. Durmuş Yılmaz’ın Merkez Bankası başkanlığından ayrıldıktan sonra ne iş yaptığını biliyor musunuz? Abdullah Gül’e başdanışmanlık!

Erdoğan “Durmuş Bey kendi işine baksın” demiş. Biz deriz ki, Durmuş Bey’in işi Erdoğan’ı yıpratmak!