8 Mart meydanlarında yükselen erkek egemenliğinin, sermayenin, istibdadın, emperyalizmin zincirlerini kırma çağrısı

8 Mart meydanlarında yükselen erkek egemenliğinin, sermayenin, istibdadın, emperyalizmin zincirlerini kırma çağrısı

Devrimci İşçi Partili Kadınlar, bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne, “Erkek egemenliğine, kapitalizme, istibdada ve emperyalizme karşı 8 Mart’ta emekçi kadınlar en öne!” şiarı ile hazırlandı. 8 Mart öncesinde fabrika önlerinde, mahallelerde, emekçi semtlerin pazarlarında, okul kapılarında dağıttıkları bildiriler, emekçi semtlerde yaptıkları afişlemeler ile bu şiarın emekçi kadınlara, gençlere, öğrencilere ulaşması için çalıştı. Mahallelerde kapı kapı gezdi, ev ziyaretleri yaptı. Parti bürolarında ve yine çalışma yaptığı emekçi mahallelerinde 8 Mart’ı hep birlikte örgütlemek için hazırlık toplantıları düzenledi.

Devrimci İşçi Partili Kadınlar, bu yoğun hazırlık faaliyetinin ardından; erkek egemenliğinin, sermayenin, istibdadın, emperyalizmin zincirlerini kırmak için emekçi kadınları en önde mücadeleye, ekmek ve hürriyet mücadelesini birleştirmeye çağıran pankartlar, döviz ve sloganlarla 8 Mart meydanlarında yerini aldı.

 

İzmir

Kadınlar sokaklara sığmadı

İzmir’den binlerce kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde taleplerini alanlara taşımak ve kadınların mücadelesini yükseltmek için İzmir Kadın Platformu çatısı altında alanlardaydı. 16:00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde “Krize, şiddete, savaşa, sömürüye karşı eşit ve özgür bir yaşam için mücadeleyi büyütüyoruz” pankartı arkasında toplanan kadınlara cadde boyunca çevreden ve alanda bulunan dükkanlardan, kafelerden destek geldi. Eyleme, sendikalaştıkları için işten çıkarılan SF Trade işçileri, çok sayıda kadın örgütü, dernekler, siyasi partiler ve sendikalar da katıldı. Yürüyüş boyunca “krizi yaratan bedelini ödesin”, “yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını, alana gelen binlerce kadın coşkuyla bir arada attı. Eylemin örgütleyicilerinden olan, İzmir Kadın Platformu bileşeni Devrimci İşçi Partili Kadınlar da; kapitalizme, erkek egemenliğine, istibdada, emperyalizme karşı emekçi kadınları en önde mücadeleye çağıran sloganları, talepleri ve dövizleriyle eylemde yer aldı.

Altındağ’da emekçi kadınların 8 Mart’ı

İzmir Altındağ Mahallesi’nin emekçi kadınları da tüm dünyadaki kadınların mücadelesine, 8 Mart’ta düzenledikleri eylemle ses verdi. Altındağ Mahallesi’nin emekçi kadınları, önce saat 19:00’da buluşarak el birliğiyle kendi pankartlarını hazırladı. Etkinlik, mahalle içinde yapılan yürüyüşle devam etti.

Mahallelinin kıyı adını verdiği alana yapılan yürüyüşle gerçekleştirilen eylem, yine mahalleden bir kızkardeşimizin yaptığı açıklamayla devam etti. Emekçi kadınlarca düzenlenen etkinlik, yapılan 8 Mart açıklamasının ardından halaylar, şiirler ve semah gösterileriyle son buldu.

 

Eskişehir

8 Mart’ta örgütlü mücadele çağrısı

Eskişehir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, saat 15:00’te Espark önünden Adalar mevkiine gerçekleştirilen yürüyüş ile başladı. Coşkulu yüzlerce kadın, erkek egemen kapitalist sisteme karşı öfkelerini yürüyüş boyunca attıkları “Yaşasın 8 Mart, yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadınlar sokağa, haklarını almaya”, “Eşit işe eşit ücret” sloganları, ıslıklar ve alkışlarla gösterdi. Devrimci İşçi Partili Kadınlar da sloganları, dövizleri ile katıldığı yürüyüşün akabinde, coşkulu kitle ile Adalar-Migros önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Eskişehir Demokratik Kadın Platformu adına söz alan konuşmacı; memleketi sarıp sarmalayan yoksulluğa, giderek artan kadın işsizliğine, kadın cinayetlerine, kadınlara yönelik şiddet ve tecavüzlere dikkat çekti. Tüm bunlara karşı ise kadınların örgütlü olarak mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Basın açıklamasının ardından halaylar ve sloganlar eşliğinde eylem sona erdi.

 

Ankara

İstibdadın engelleme çabalarına rağmen coşkulu 8 Mart

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar, Ankara’da da alanları doldurdu. Saat 14:00’te Kolej-TED Üniversitesi önünde toplanan kitle, polisin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen Sakarya Meydanı’na yürüdü.

Katılımın yoğun olduğu eylemde kadınlar, yürüyüş boyunca coşkulu sloganlar attı. DİSK’li Kadınlar, oluşturdukları bando ile yürüyüşe eşlik etti. Kitlenin Sakarya Meydanı’na gelmesinden sonra saat 15:00’te basın açıklaması başladı. Türkçe, Kürtçe ve Arapça okunan açıklamada, kadın mücadelelerinin dünyayı sarstığı; kadınların emek sömürüsüne, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına, şiddet ve cinayetlere karşı mücadeleyi yükselttikleri öne çıktı. Devrimci İşçi Partili Kadınlar'ın da emperyalizme, istibdada, sermayeye, erkek egemenliğine, erkek şiddetine karşı sloganları ve dövizleriyle yer aldığı eylem, örgütlenme ve dayanışmayı büyütme çağrısıyla sona erdi.

Çorlu

8 Mart’ta coşkulu yürüyüş

Çorlu’da, Devrimci İşçi Partili Kadınlar’ın içinde yer aldığı Çorlu Kadın Platformu’nun çağrısıyla, emekçi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde saat 14:00’te Heykel Meydanı’nda toplandı. Meydanda toplanan kadınlar; ekonomik krize, sömürüye, erkek egemenliğine, şiddete, istibdada ve emperyalizme karşı mücadele vurgusunun öne çıktığı sloganlar ve dövizlerle Belediye Meydanı’na kadar coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Belediye Meydanı’nda Çorlu Kadın Platformu adına yapılan açıklamanın ardından eylem mücadele çağrısı ve sloganlarla sona erdi.

İstanbul

İkitelli’de DİP’li Kadınlar’dan ekmek, gül ve hürriyet şiarıyla eylem

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Devrimci İşçi Partili Kadınlar’ın gerçekleştirdiği eylem ve etkinliklerden bir diğeri, İstanbul’un çeşitli yerlerinden gelen kadınlarla birlikte İkitelli’de düzenlenen eylem oldu.

Haftalar öncesinde başlayan hazırlıklar, ev ziyaretleri, bildiri ve afiş çalışmalarının ardından 8 Mart'ta, saat 13:00’te İkitelli Cemevi önünde toplanan kadınlar, mahallede düzenledikleri yürüyüşe başladı. Eyleme çağrı, eylem başladıktan sonra da devam etti. İkitelli’nin emekçi kadınları; yürüyüş sırasında karşılaştıkları komşularını, evlerinin pencerelerinden, balkonlarından alkışlarla ıslıklarla destek veren kadınları yürüyüşe katılmaya davet etti. Yürüyüş sırasında mahalleden kadınların katılımıyla büyüyen, “Ekmek, Gül ve Hürriyet mücadelesinde emekçi kadınlar en öne!” pankartıyla yürüyen Devrimci İşçi Partisi korteji, Arena Park Işıklar'da yürüyüşü sonlandırarak burada bir açıklama gerçekleştirdi.

DİP’li Kadınlar adına yapılan açıklamada; 8 Mart’ın işçi kadınların mücadeleleri ile tarihimize yazıldığı, kadınların erkek egemen kapitalist sistemin baskısı, sömürüsü, şiddeti, ayrımcılığı altında yaşamaya devam ettiği sürece, bu mücadelenin de devam edeceği öne çıktı. Düzenlediği eylemle DİP’li Kadınlar; emekçi kadınları, bir avuç sömürücü azınlığın düzenine, erkek egemen kapitalist sisteme karşı sermayenin zincirlerini kırmak için mücadeleye çağırdı.

Kadın düşmanı politikalara, katilleri koruyup kollayan yasalara ve yargı sistemine karşı mücadele etmek; erkek şiddetine karşı örgütlü hareket etmek amacıyla özsavunmayı yükseltmek; erkek egemenliğinin zincirlerini kırmak için mücadelenin önüne düşmeye çağrı yaptılar. Kadınlar; bugün istibdad rejimi altında emekçi kadınların, ekmek kadar ihtiyaç duyduğu hürriyeti için de, bu topraklarda Abdülhamid istibdadına karşı yükselen “Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet!” sloganının bir kez daha mücadele bayrağına yazılması gerektiğini vurguladılar. Emekçi kadınlara istibdadın zincirlerini kırmak için hürriyet mücadelesinin önüne düşme çağrısı yaptılar. Açıklamada ayrıca emekçi kadınların, insanlığı bir barbarlığa sürükleyen emperyalizmin zincirlerini kırmak için mücadelenin önüne düşmesi gerektiği de yer aldı. Gerçekleştirilen açıklamanın ardından Devrimci İşçi Partili Kadınlar; emekçi kadınları, gerek kadınların kurtuluşu gerek insanlığın kurtuluşu için geleceği işçi sınıfı ile birlikte kurma mücadelesinde yer almaya davet etti. Eylem, zılgıtlar ve sloganlarla sona erdi.