Türkiye Gazeteciler Sendikası 23. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi: “Birlikte güçlüyüz!”

tgs genel kurul

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 23. Olağan Genel Kurulu 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Genel kurulun son günü yapılan seçimde mevcut başkan Gökhan Durmuş yeniden başkan seçildi. 

Medya iş kolunda toplu sözleşme yetkisine sahip tek sendika olan TGS, iki kongre arası geçen dört yılı Toplu İş Sözleşmeleri, grevler ve “sansür yasası”na karşı basın özgürlüğü mücadelesi vererek geçirmişti. Kongrede 2022’deki BBC, 2023 Mayıs ayındaki AFP ve hâlihazırda devam eden Sputnik grevi ile ilgili deneyimler paylaşıldı. Sputnik grevini anlatan iş yeri temsilcisi Necdet Eksilmez, “Bu grev bizim sadece bugün için verdiğimiz bir mücadele değil. Biz bu mücadeleyi tüm meslektaşlarımız için veriyoruz. Bu yüzden bu grev hepimizin grevi ve birlikte güçlüyüz” diyerek mücadele mesajı verdi. Kazanımla sonuçlanan BBC ve AFP grevleri ile ilgili yapılan konuşmalarda, grev sonrası yeni işyerlerinde örgütlenmelerin hızlandığı, bu grevlerin gazetecilere örgütlü mücadelenin önemini hatırlattığına değinildi.  

Genel Kurulun son günü ise önümüzdeki dört yıl sendika yönetimini belirleyecek seçim yapıldı. Seçime tek liste ile girilirken, geçtiğimiz dönem yönetimde bulunan isimlerden sadece Genel Başkan Gökhan Durmuş yeniden adaylığını koydu. Mevcut başkan yeniden göreve seçilirken, yeni yönetim TİS’li işyerlerinden ve sendika şube başkanlarından oluştu.

TGS 23. Olağan Genel Kurulu, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır gibi Türkiye’nin dört bir yanından gelen delegelerin Sputnik grev alanına yaptığı ziyaretle sona erdi.