Toplu sözleşme görüşmeleri neden canlı yayınlanmıyor?

Toplu sözleşme görüşmeleri neden canlı yayınlanmıyor?

2023 toplu sözleşmesinin ilk oturumları başladı. Taslak, ankette yaptığımız gibi olmadığı için kimse taslağı tam olarak benimsemiyor. Kendilerinin yaptığı taslağın tamamını bile alsalar, işçilerin çok da mutlu olmayacağını biliyoruz. Sendika yönetiminin taslağın tamamını alacaklarına da güvenimiz yok. Türk Metal sendikasının kısa zamanda sözleşmeyi tamamlaması da zor görünüyor.

Zaman uzadıkça maddi olarak sıkıntıya düşeceğiz. İşçiler fazla uzamasını istemiyor, herşeye zam üstüne zam gelirken bizlerin maaşı ekonomik koşullarda eriyor. Vergi yükü de binince maaşlar neredeyse asgari ücret seviyesine geliyor. Geçinmek daha da zorlaşacak. Sendika da buna bakıp oldubittiye getirip patronların istediği anlaşmayı kabul edebilir. Böyle bir şeyi asla kabul etmeyiz. Bu durumu düşünerek sözleşme konusunda hepsini almaları için baskı yapmalıyız.

Görüşmelerde ne olup bittiğini kapalı kapılar arkasında neler konuşulduğunu tam olarak bilmiyoruz. Görüşmeler neden canlı yayınlanmıyor. Teknoloji çağındayız canlı olarak yapılabilir. Sözleşme görüşmelerinde sürecin içinde olmalıyız. Biz işçiler için her sözleşme önemli, ama bu sözleşme çok daha büyük önem taşıyor.

Hükümet gerçek enflasyonu yansıtmadığı gibi artan gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine gelen zamları da durduramıyor. Taslağa özel sosyal haklar da eklenmeli özellikle gıda yardımı, mesailer %200 olmalı, eşlere çocuklara sağlık sigortası, hatta kira yardımı yapılmalıdır. Özellikle ekonomik ve enflasyon durumundan dolayı artık sözleşme süresi de 2 yıl değil, 1 yıl yapılmalıdır. Yüzyılın zammını aldık, diye manipüle edip daha önce yaptıkları gibi 3 yıla çıkartmaya falan kalkarlarsa buna da asla izin vermemeliyiz. Eğer böyle bir şey olursa işçilerin tepkisi 2015'deki metal fırtınadan daha yüksek olacaktır!

                                                                                                                                       Bursa TOFAŞ fabrikasından bir işçi