Perfetti Van Melle işçisi baskılara karşı sendikalı toplu sözleşme hakkından vazgeçmiyor!

İstanbul Esenyurt’ta bulunan İtalya ve Hollanda ortaklığındaki Perfetti Van Melle fabrikasının yönetimi, işçilerin Tekgıda-İş sendikasında örgütlenerek 26 Aralık 2023 tarihinde elde ettiği çoğunluk yetki tespitini tanımamış ve işçilere karşı sendika düşmanı baskılara girişmişti. Sendikalaşan işçilere hukuksuz baskılar yapan Perfetti yönetimi, 13 yıldır fabrikada çalışan sendika temsilcisi Ayhan Yaylalı’yı da haksız bir şekilde işten çıkarmıştı. Bunun üzerine işten çıkarılan sendika temsilcisi ve Tekgıda-İş sendikası fabrika önünde eylemlere ve direnişe başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Tekgıda-İş sendikası, Perfetti patronunu bir kez daha uyarmak, işçilerin sendika hakkının tanınması, fabrikadaki işçilere yapılan hukuksuz baskı ve mobbinglerin son bulması ve toplu sözleşme masasına oturulması talepleriyle fabrika önünde basın açıklaması düzenledi. Dünyanın birçok yerinde üretim tesisi olan ve Avrupa’da “en iyi işveren” ödülü alan Perfetti Van Melle yönetiminin, ülkemizdeki işçilerin anayasal hakkını sakız gibi çiğnemesi ve işçilere fabrika içinde hukuksuz baskılar yapması yetmiyormuş gibi, fabrika önünde yapılacak basın açıklamasını baltalamak için sabah saatlerinde fabrika önüne büyük yük kamyonları park ettirmişti.

Perfetti Van Melle yönetiminin basın açıklamasına yaptığı bu baltalama girişimi sonuçsuz kaldı. Tekgıda-İş sendikasının düzenlediği, Türk-İş’e bağlı sendikaların temsilcilerinin katıldığı eylem, halaylarla ve sloganlarla coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Eylem sırasında söz alan Tekgıda-İş sendikası yetkilileri, Perfetti patronu sendika düşmanlığına devam ettikçe fabrika önündeki eylemlerin daha da kuvvetlenerek devam edeceğini ifade etti. Biz de Devrimci İşçi Partisi olarak başından beri destekçisi olduğumuz Perfetti işçisinin haklı mücadelesinin o eylem gününde de yanındaydık. Tüm sınıf kardeşlerimizi Perfetti işçisinin mücadelesine omuz vermeye, Haziran’a ertelenen sendikal yetki itirazı davasının takipçisi olmaya ve haksız şekilde işten çıkarılan sendika temsilcisi Ayhan Yaylalı’nın mücadelesine, Tekgıda-İş sendikasının fabrika önündeki direniş ve eylemlerine destek vermeye çağırıyoruz.