Metal işçilerinin grevi haklıdır, meşrudur, yasaldır! Grev yasakları Anayasa Mahkemesine göre suçtur!

Metal işçilerinin grevi haklıdır, meşrudur, yasaldır! Grev yasakları Anayasa Mahkemesine göre suçtur!

MESS grup toplu iş sözleşmesi kapsamında başlayan müzakerelerde arabulucu aşamasından da anlaşma çıkmayınca 60 günlük grev süresi 24 Aralık tarihinde başladı. Türk Metal de Birleşik Metal-İş de grev kararı aldılar. Birleşik Metal-İş, Sarkuysan (Kocaeli), Kroman (Kocaeli), Totomak Makina (İzmir) ve Çimsataş (Mersin) isimli 4 fabrikada 14 Ocak’ta greve çıkacağını ilan etti.

Anayasa Mahkemesi 2015’teki grev yasağını suç ilan etti

Birleşik Metal-İş sendikasının 2015 grevinin yasaklanması sebebiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) giden ve kazandığı bir dava var. Ülkenin en yüksek mahkemesi olan AYM, MESS grevlerinin erteleme yoluyla yasaklanmasını açıkça “anayasa ile güvence altına alınan sendika hakkının ihlali” olarak tanımladı ve hükümeti 50 bin liralık manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Bu karar ortada dururken hükümet yasaklasa da MESS grevleri yasallığından en ufak bir şey kaybetmez. Metal işçilerinin grevi yasaldır, yasadışı olan bir şey varsa o da grev yasaklarıdır.

MESS bu karara rağmen grev yasaklarına güvenmeye devam ediyor. Çünkü ne zaman çağırsalar sermayenin iktidarı hep MESS’in yardımına koştu. AYM kararı tek başına grev yasaklarına engel olmaz. Anayasa Mahkemesi bu kararı 2018 yılında aldı. Fakat hatırlanacaktır ki MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol 2019-2021 sözleşmesinin de grev sürecine gittiği bir aşamada televizyona çıkıp grevin yasaklanacağını söylemişti. Memlekette işçilere karşı her türlü baskıyı uygulayan bir istibdad rejiminin iktidarda olduğu düşünüldüğünde bu karara rağmen MESS grevlerinin yine yasaklanması mümkündür. MESS’i ve MESS’in hükümeti olan AKP iktidarını grev yasağından caydıracak olan AYM’nin tazminatı değil işçinin üretimden gelen gücü olacaktır.

Grev hakkı grev yaparak kazanıldı! Kavel işçilerinin izinde grev hakkımızı grevle savunalım!

AYM kararı hukuki bir dayanak noktası oluştursa da metal işçilerinin esas bakması gereken yer Kavel’dir. Türkiye’de grev hakkı yasalara Kavel işçilerinin fiili grevi ile geçti. Kavel işçilerine de yasak demişlerdi, onları da türlü şekilde tehdit etmişlerdi ama Kavel işçileri grev hakkını grev yaparak kazandı. Sadece kendileri için değil tüm Türkiye işçi sınıfı için kazandılar bu hakkı.  Henüz yasalarda grev hakkı tanımlanmamışken greve çıkan ve verdikleri mücadele ile Türkiye işçi sınıfına çok önemli bir miras bırakan Kavel işçilerinin yoludur metal işçisinin yolu. Bugün Türkiye’de fiilen grev hakkı ortadan kalkmıştır. AKP iktidarı grev yasaklarında rekor üstüne rekor kırmıştır. Grev hakkı yoksa toplu sözleşme hakkı da olamaz. Sendika ile patron arasındaki pazarlıklar bir tiyatroya dönüşür. Bugün bize düşen göre bu hakkı yeniden kazanmaktır. Omuzlarımızdaki yük büyüktür. Masada olan sadece ücret zammı değil, çocuklarımızın geleceğidir. Metal işçisinin grevi haklıdır, meşrudur ve yasaldır. 14 Ocak’tan başlayarak her fabrika Kavel olacak, metal işçisi işgal, grev, direniş diyerek MESS’i ezecektir.