Gebze Smart Solar’dan bir işçi: İşçilerin mücadelesi Filistin halkının mücadelesiyle ortaktır

İşçilerin mücadelesi Filistin halkının mücadelesiyle ortaktır

Dostlar merhaba. Ben Smart Solar fabrikasında çalışan bir işçiyim. Bu aralar piyasada Filistin’e destek için emperyalist ve Siyonist odakların tüketim alanındaki markalarına karşı ciddi bir boykot var. Bu boykota bizler de elimizden geldiğince katılıyoruz. Sözleşmemizde hakkımız olan temizlik malzemelerinin markasını seçerken dikkatli oluyoruz, gündelik hayatımızda da elimizden geldiğince boykottan taviz vermiyoruz.

Ancak bu yapılanlar yeterli mi? AKP’nin biz işçiler boykot yaparken İsrail ile ticaret hacmini hiç daraltmaması, şehrin dışında göstermelik miting yapıp, Filistin direnişine herhangi bir maddi destek sunmaması, İsrail’in savaş pilotlarını Türkiye’de eğitip sonra bunlar olmuyormuş gibi iktidarın Filistin için hamaset laflar atması, Malatya Kürecik üssünün İsrail’in İran’ın füzelerinden korunması için faal olması, Filistin mücadelesine destek olmak değil aksine ezilen bir halkın tarihten silinmesine neden oluyor.

Biz işçilerin kaderi bugün Filistin halkının kaderi ile ortaktır. İsrail’in Amerika ve Avrupa devletlerinden aldığı siyasi ve ekonomik destek ile Filistin halkına saldırması ve buna destek veren kapitalistlerin kriz dönemlerinde ve savaşlarda işçilerin her türlü varlığına saldırması aynı odağın mensubu olmalarından kaynaklanıyor. İsrail ve ona destek veren devletler dünyanın birçok yerinde bölgesel savaşlar çıkarıyor, halkları birbirine kırdırıp her türlü sömürüyü olanaklı hale getiriyor ve bu da yetmiyor. Bu insanlık dışı faaliyetleri yapan sömürücü azınlık kendi ülkesinin işçi sınıfına da göz açtırmıyor, krizlerde savaşlarda bedeller ödetmeye devam ediyor.

Halkları din ve ırkçılık yaparak birbirine düşman eden şer odaklarına karşı, biz işçilerin mücadelesi asla ekonomik mücadele ile sınırlı olamaz. Filistin halkına yapılan katliamlar siyasidir, Ortadoğu’da halklar arasında körüklenen savaşlar siyasidir ve biz işçiler kendi ülkemizin siyasilerinin ikiyüzlü politikalarını suratlarına vurmak için, mazlum halklar ile dayanışmayı büyütmek için, sadece ekonomik mücadele değil siyasi mücadeleler de vermek zorundayız. Çünkü krizlerin bedelini biz işçiler, savaşların bedelini biz işçi çocukları ödüyoruz. Sendikalarımızı bu doğrultuda harekete geçirmeli ve Filistin halkı ile dayanışmayı fabrikalardan örmeliyiz.

Gebze Smart Solar’dan bir işçi

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ocak 2024 tarihli 172. sayısında yayınlanmıştır.