Corning işçileri grevlerinde kararlı: Yaşasın Corning grevi!

Corning işçileri grevlerinde kararlı: Yaşasın Corning grevi!

DİSK’e bağlı Lastik-İş Gebze Şubesi’nde örgütlü Corning Kablo işçileri toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde patronla anlaşamayınca 14 Temmuz tarihinde greve çıkmıştı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (GOSB) fabrika önünde grevlerine devam eden işçiler, mücadelede 80 günü geride bıraktı. İlk günkü kararlılıkla grev iradelerine sahip çıkan Corning işçileri ekmek mücadelelerinden geri adım atmıyor. Rekor kıran sıcaklara ve aradan geçen iki buçuk aya rağmen çadırdan kalabalık da coşku da eksik olmuyor.

Rekor üstüne rekor kıran hayat pahalılığının yanında, TÜİK’in manipülasyonu ile düşük açıklanan enflasyon rakamları, sözleşmelerle alınan ücretleri asgari ücret seviyesine düşürmüş durumda. Bir buçuk yıldır zam alamayan, alım gücü günden güne eriyen işçiler Şubat ayında başladıkları TİS görüşmelerinde patron tarafının dayattığı sefalet ücretlerini kabul etmemiş, “Hak verilmez, alınır” diyerek grev yolunu seçmişti.

Grevin sadece Corning işçilerinin değil tüm emekçi halkın ve işçi sınıfının grevi olduğu bilinciyle çevre fabrikalardan işçiler de dayanışma ziyaretlerini eksik etmiyor. Pulver Kimya, Smart Solar, HT Solar ve Chen Solar fabrikalarından işçiler Corning işçilerini yalnız bırakmıyor. 27 Eylül’de de Gebze Sendikalar Birliği grev çadırını ziyaret ederek güzel bir sınıf dayanışması örneği gösterdi. Fabrika önünde katılımın yoğun olduğu ziyarette sendika, konfederasyon fark etmeksizin işçilerin birliği ve Corning grevine destek vurgulandı. Grev alanı “Birleşen işçiler yenilmezler!”, “Yaşasın Corning grevi, yaşasın sınıf dayanışması!”, “Birleşe birleşe kazanacağız!” sloganlarıyla inledi.

Corning işçilerinin kazanımı tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır. Devrimci İşçi Partisi olarak tüm emekçi halkı ekmekleri ve çocuklarının geleceği için şalteri indiren Corning işçilerinin grevine sahip çıkmaya ve destek olmaya çağırıyoruz. İlk günkü coşku ve azimle devam eden Corning Kablo grevi mutlaka kazanacak!