Çerkezköy Pas South direnişinden bir işçi: "Açın gözünüzü. Kendinize sorun ve deyin ki; Neden işverenler sendikaya bu kadar karşı?"

Çerkezköy Pas South direnişinden bir işçi: Açın gözünüzü. Kendinize sorun ve deyin ki; Neden işverenler sendikaya bu kadar karşı?

Merhaba, ben PAS SOUTH firmasında covid 19 ve iş olmamaya bağlı daralma sebebiyle işten çıkarılan arkadaşlardan sadece biriyim. Tabii ki bunlar bahane. Bizler Petrol-İş sendikasına üye olduğumuz ve arkadaşlarımızı örgütlediğimiz için tüm emekleri yok sayılan insanlarız. İşveren 17 Şubat sabahı 20 işçiye sigorta başlangıcı yapıp öğlen bizleri küçülmeye gidiyoruz diyerek işten çıkarttı. Bugüne kadar hakkımız için çok uğraştık, gerçekten bizlerin tek derdi emek sömürüsüne dur demekten başka hiçbir şey değil.

Her zaman dile getirdiğimiz bir şey vardır ki o da sendikaya üye olmak bir çalışanın yasal ve anayasal hakkı iken nasıl oluyor da işverene hiçbir engel konulamıyor.

Bizler haklarımızı daha iyi konuma getirebilmek için sendikaya üye olup ekmeğimizden edildik ve ekmeğimiz uğruna çadır kurup hakkımızın peşinden giderken işverenin sıklıkla ağlayan bir çocuk misali kapımın önündeler, rahatsız ediyorlar diye günün her yarım saatinde bir devletin polisini arayıp bizleri şikâyet ederken bizler direnip sabır örneği göstermeye devam ediyoruz.

İşte en çok da buna üzülüyor ve üzülüyoruz. Suç olmayan bir iş yaparken suçluymuş gibi sürekli uyarılmak, sürekli şikâyet edilmek inanın zor. Fakat bilsinler ki evet boynumuz kıldan incedir polisimize askerimize ancak bizi yıldıramazlar.

Şu an bu ekonomik koşullarda geçinebilmek her işçinin bildiği üzere çok zor. Bunu işveren anlamaz çünkü sendika demek onun kendi cebine sokacağı paradan sizlere, bizlere vermesi demek.

Tek bir isteğim var işçi emekçi arkadaşlarım. Açın gözünüzü. Kendinize sorun ve deyin ki; Neden işverenler sendikaya bu kadar karşı?

Görmüyor musunuz ceplerine giren tomar paraları sizlere ondan 3 kuruş fazla vermek istemiyor. Sizleri kimse savunsun istemiyor. Çalışana kapı çoktur. İşse iş ekmekse ekmek. Korkmayın birleşin, çünkü birleşen işçiler yenilmezler.

Çerkezköy Pas South direnişinden bir işçi

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2022 tarihli 151. sayısında yayınlanmıştır.