Bursa Tofaş fabrikasından bir işçi: Hükümete güven yok, patrona güven yok, Türk Metal’e güven yok! Kendimize güvenmekten başka çare yok!

Bursa Tofaş fabrikasından bir işçi: Hükümete güven yok, patrona güven yok, Türk Metal’e güven yok! Kendimize güvenmekten başka çare yok!

Tofaş’ta 2023 revizyon döneminin bitmesine üç gün kaldı. İzine çıktık bir hafta dolmadan para suyunu çekmeye başladı. Tatili bırakalım ailesini görmek için memlekete gidemeyenler var. Bir haftalık gidiş geliş bilet fiyatları bir maaşa denk geliyor. O kadar çalışıp, didiniyoruz, memlekete dahi gidemiyoruz. Bizler üretiyoruz, çalışıyoruz gecemizi gündüzümüze katıyoruz ama bir hafta tatili bile borç yaparak yapabiliyoruz. Çok borcu olanlar da revizyon dönemini evde geçiriyor ya da çalışmak zorunda kalıyor. Sendikanın da bu durumla pek ilgilendiği yok açıkçası. Patron deseniz zaten umurunda değil. Modern kölelik gibi bir sistem var şu anda Türkiye'de!

Ekonominin kötü oluşunun faturası yine işçilere, emeklilere, memurlara kesiliyor. Sanki ekonominin bu duruma gelmesinde biz suçluyuz! Devleti yönetenler ise kendi lükslerinden vazgeçmeyip, bize tasarruf yapmaktan bahsediyorlar. Suç bizde onları seçen biziz, her şeye boyun eğen ses çıkartmayan da biziz o yüzden bu durumdayız!

Alın terimizi, hakkımızı bile savunamıyoruz. Korkular kaygılar bizi geçim derdine düşürdü. Herşeyi kısmamıza, temel ihtiyaçlarımızı en aza indirmemize rağmen yine de ay sonunu getiremiyoruz. Demek ki, bu böyle gidemez. Artık değiştirmemiz lazım bir şeyleri. Gücümüzü birleştirip, mücadele etmekten başka çaremiz yok! Bu güç de işçi ve emekçi sınıfında var. Gücümüzün farkına varmalıyız.

Tofaş’ta, yıllık izinden sonra zorlu bir süreç ile karşı karşıya olacağız. 2023 toplu iş sözleşmesi başlıyor. Her dönem olduğu gibi Türk metal sendikasına güven yok! Her dönemde grevimizi yasaklayan hak aramamızı engelleyen hükümete güven yok, patronlara hiç güven yok! Kendimize güvenmekten başka çaremiz yok!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2023 tarihli 168. sayısında yayınlanmıştır.